Akcja polega na zgromadzeniu w zbiorach Muzeum Południowego Podlasia zdjęć bombek lub ich opakowań, samych bombek, jak i starych fotografii przedstawiających ozdobioną bożonarodzeniową choinkę. Okres przedświąteczny to doskonały czas na przeszukanie rodzinnych albumów ze zdjęciami oraz pudełek z ozdobami, a także zrobienia porządku ze starymi bombkami.
Dział Etnografii zajmujący się badaniem stosunku użytkowników do przedmiotów codziennego użytku, analizą zmiany tego stosunku, a także przetwarzania idei związanych z przedmiotami - idealnie nadaje się na podmiot, który zaopiekuje się bombkami z dawnych lat. Celem akcji jest zachowanie pamięci o dawnych formach i wzorach bombek, a także zainteresowanie współczesnego odbiorcy dawnymi świątecznymi ozdobami. Muzeum Południowego Podlasia pragnie zebrać jak najwięcej wzorów bombek nie tylko z różnych lat, ale także z terenów całego kraju. Do przyłączenia się do akcji zaproszeni są nie tylko mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolic, ale wszystkie chętne osoby z całej Polski.
„Bombka, ozdoba świąteczna, niegdyś szklana, później również plastikowa. Jedni podchodzą do nich sentymentalnie, inni obojętnie, tak, jak i do strojenia choinki. W bombkowym przemyśle również panują mody i style, którym jedni ulegają, a inni się opierają. Bombki szklane są dosyć kruche. Chyba jednak każdy ma w domu jakieś stare egzemplarze lub całe komplety: z lat 80-tych, 70.,50., 40., a może starsze? Każdy pewnie ma zdjęcia swoich choinek, jak był mały, po mamie, babci itp. Podzielcie się z nami swoimi bombkami: szklanymi, papierowymi, plastikowymi!” – zachęcają organizatorzy.
Każdy kto uwieczni wzór ozdób na zdjęciu, zeskanuje starą fotografię przedstawiającą ozdobioną choinkę lub chce przekazać stare bombki do kolekcji Muzeum Południowego Podlasia, proszony jest o dostarczenie skanu fotografii lub cyfrowych zdjęć drogą mailową na adres etnografia@muzeumbiala.pl Ponadto bombki oraz zdjęcia można dostarczyć osobiście lub tradycyjną pocztą do siedziby muzeum - ul. Warszawska 12 w Białej Podlaskiej. Organizatorzy proszą jednocześnie o opisanie każdej rzeczy - na tyle na, ile pozwala pamięć oraz wiedza o niej (miejscowość, data zakupienia bombki, lata wykonania zdjęcia etc.) Wszystkie nadesłane przedmioty zostaną włączone do zbiorów Muzeum Południowego Podlasia oraz zamieszczone w fotograficznym archiwum.
Akcja potrwa od grudnia 2013 do lutego 2014 roku.
Poniżej prezentujemy zbiory pochodzące z poprzedniej edycji "Akcja: Bomb(k)owe święta".