Świadkami i bezpośrednimi uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele Klubu Olimpijczyka działającego przy Akademickim Liceum w Terespolu: Anna Osypowicz, Krystyna Pucer i Wiesław Pucer. To wielki zaszczyt i wyróżnienie dla Klubu, szkoły i miasta, tym bardziej że zaproszonych było 10 najprężniej działających Klubów w Polsce. Po uroczystości mieliśmy okazję spotkania i rozmowy z olimpijczykami, politykami i ludźmi sportu. - Najbardziej z pewnością zapamiętamy rozmowę z Januszem Szewińskim (mężem śp. Ireny) i Bolesławem Kapitanem – byłym prezesem PKOL i Ministrem Sportu, który był gościem również w Terespolu - mówi Krystyna Pucer, przewodnicząca Klubu Olimpijczyka.
Zebranych powitał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. Podsumował wyniki osiągnięte przez polskich sportowców w roku 2019, podkreślił wyzwanie dla całego polskiego sportu, jakim jest występ biało-czerwonych w tegorocznych Igrzyskach XXXII Olimpiady w Tokio. Podziękował prezydentowi za objęcie obchodów narodowym patronatem i wręczył Order Zasługi PKOl. Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podkreślił szacunek dla dotychczasowych osiągnięć polskiego sportu olimpijskiego. Wyraził jednocześnie nadzieję na udany występ biało-czerwonych podczas tegorocznych igrzysk. Głos zabrała też minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk. Pogratulowała zawodnikom i trenerom dotychczasowych sukcesów, życzyła kolejnych w 2020 roku.
Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. Piotra Nurowskiego otrzymali: mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek (w kategorii "sportowiec"), mistrzowie świata z wioślarskiej czwórka bez sternika: Michał Szpakowski, Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski ("drużyna") oraz trenerka rzutu młotem Malwina Wojtulewicz-Sobierajska ("trener"). Nagrody Nadziei Olimpijskich im. Eugeniusza Pietrasika za wyniki ubiegłego roku otrzymali: Helena Wiśniewska – kajakarka Zawiszy Bydgoszcz, trenowana przez Macieja Juhnke i wioślarz WTW Włocławek – Fabian Barański, którego trenerem jest Krzysztof Gabryelewicz. Ważnym punktem wieczoru było oficjalne pożegnanie wybitnych sportowców - medalistów olimpijskich, którzy w minionym roku postanowili zakończyć przygodę z wyczynowym sportem: Tomasz Majewski (la), Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj-Smolińska (wioślarstwo) i Monika Michalik (zapasy). Otrzymali oni podziękowanie za godne reprezentowanie barw narodowych i powiększanie polskiego olimpijskiego dorobku medalowego. Spotkanie zakończyły akcenty japońskie, nawiązujące do rozpoczynających się 24 lipca w Tokio igrzysk olimpijskich.