Leków na alergię jest naprawdę wiele. Czy to specjalistyczne farmaceutyki wydawane na receptę, czy sposoby przekazywane z pokolenia na pokolenie, warto podjąć walkę z tą reakcją organizmu. Jakie kroki powinieneś więc podjąć, aby jak najbardziej zminimalizować swoje objawy? Sprawdź!
Wizyta u lekarza i e-recepta na leki
Aby poprawnie walczyć z alergią, trzeba najpierw zidentyfikować jej przyczynę. Jeśli podejrzewasz, że niektóre alergeny Ci szkodzą, jak najszybciej wybierz się do specjalisty stacjonarnie lub online. Nieleczona alergia bowiem może powodować inne choroby — dróg oddechowych lub układu pokarmowego.
Jakie leki bez recepty najczęściej pomagają pacjentowi? Są to aerozole udrażniające błonę śluzową nosa, żele, kremy, syropy czy krople do oczu. Długoterminowo jednak najbardziej skuteczne są leki przepisane przez alergologa — do ich wykupienia konieczna będzie erecepta. Zazwyczaj są to środki przeciwhistaminowe, znoszące nieprzyjemne objawy alergii bądź leki przeciwzapalne, hamujące powstawanie stanów zapalnych.
Jeżeli e-recepta na specjalistyczne leki nie wystarcza, można także przeprowadzić immunoterapię alergenową, która prowadzi do zmniejszenia nadwrażliwości na uczulające substancje.
Domowe sposoby — czy coś dają?
Alergia może wpływać na wiele układów w naszym ciele. Układ oddechowy, pokarmowy, a nawet skóra mogą cierpieć z powodu nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu. Oprócz skorzystania z porady profesjonalisty możesz także ulżyć swojemu ciału poprzez stosowanie domowych sposobów. Oto parę z nich.
Naturalne zioła
Chociaż nie stwierdzono, że zioła są skuteczne w leczeniu alergii, mogą one pomóc w zmniejszeniu objawów złej reakcji organizmu. Zazwyczaj są to:
- czarnuszka siewna — posiada właściwości przeciwzapalne oraz wzmacnia układ odpornościowy;
- kurkuma — redukuje stany zapalne i pomaga w udrożnieniu dróg oddechowych;
- pokrzywa zwyczajna — ma właściwości przeciwhistaminowe;
- mięta pieprzowa — tak jak reszta, pomaga przeciwko stanom zapalnym i uśmierza nieprzyjemne objawy alergii.
Okłady
Podczas reakcji alergicznej skórnej możesz czuć się niekomfortowo przez uporczywe swędzenie i dokuczliwą wysypkę. Zimne okłady mogą jednak pomóc w zatrzymaniu tych objawów. Chłodny prysznic czy kąpiel także sprawią, że odczujesz chwilową ulgę.
Sól fizjologiczna
Na alergie wziewne natomiast polecamy płukanie nosa. Na to nie ma nic lepszego niż sól fizjologiczna. Jeśli mamy katar sienny, irygacją możemy pozbyć się alergenów powodujących tę nieprzyjemną reakcję.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.