Zapytany przez nas Michał Trantau zdementował pogłoski jakoby miał "wylecieć ze stanowiska".
- Otrzymałem propozycję innej pracy. W porozumieniu z panem prezydentem odejdę z końcem października z UM - mówi dotychczasowy rzecznik prasowy. Nie chce jednak ujawnić swojego nowego miejsca zatrudnienia.
Prawdopodobnie będzie to kolejny krok w karierze zaledwie 28-letniego dziennikarza. Być może tym razem w stolicy, gdyż kilkakrotnie dobrze spisał się podczas uroczystości z udziałem najważniejszych polityków PiS, podczas kilku transmisji telewizyjnych.
Wcześnie odkryty talent
Już jako piętnastolatek utworzył portal Bialskisport.com. Uczył się w bialskim IV LO. W 2008 r. został laureatem Konkursu Akademickiego im. bp. Jana Chrapka. Z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia otrzymał stypendium umożliwiające mu studia wieczorowe w instytucie dziennikarstwa UW. W latach 2009-13 (z przerwami) pracował w redakcji portalu Biala24.pl, którego był jednym z założycieli. Współpracował z "Pryzmatem", lokalnymi tygodnikami i radiem Biała FM. W 2014 r. pracował w redakcji "Słowa Podlasia", gdzie prowadził portal i media społecznościowe.
Kiedy Dariusz Stefaniuk został prezydentem Białej Podlaskiej, zaproponował Michałowi Trantauowi pracę u swego boku.
Prezydentowi się nie odmawia
- Panu prezydentowi się nie odmawia! - wyjawił wtedy 25-letni dziennikarz, który też od prawie ośmiu lat współpracował w duecie konferansjerskim z Radosławem Plandowskim. Już w bialskim magistracie i Bialskim Centrum Kultury obaj prowadzili wiele uroczystości o randze nie tylko miejskiej. Byli zapraszani też do wielu miast i gmin w regionie. W 2016 r. Michał Trantau otrzymał nagrodę Katolickiego Radio Podlasie w kategorii "Modelowe Kontakty z Radiem".
Formalnie był on zatrudniony dotąd na stanowisku asystenta ds. komunikacji społecznej. Zarobki asystentów wynosiły średnio ok. 3390 zł miesięcznie (brutto). W zakresie ich obowiązków była obsługa spotkań i koordynacja kalendarza prezydenta, prowadzenie monitoringu prasy oraz śledzenie forów dyskusyjnych nt. Urzędu Miasta.
Niedawno sytuacja się skomplikowała, gdy Sejm przyjął nowelizację ustawy o pracownikach samorządowych, która zakłada likwidację stanowisk doradców i asystentów w urzędach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w urzędach gmin, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich. W piątek znowelizowaną ustawę podpisał prezydent RP.
O kilka tygodni Michał Trantau uprzedził likwidację jego formalnego stanowiska asystenta. Podkreśla jednak, że ustawa nie wpływa na jego decyzję o zmianie pracodawcy.
Podziękowanie i wymiana rzeczników-konferansjerów
W czwartek wystąpił z listem pożegnalnym do mediów.
- Złożyłem rezygnację z pełnionej funkcji. Formalnie, pracownikiem magistratu pozostanę do końca miesiąca. Z tego miejsca chciałbym gorąco podziękować Państwu za blisko trzyletnią współpracę. To był wyjątkowy czas w moim życiu - zaznaczył.
Podziękował też prezydentowi Dariuszowi Stefaniukowi za "zaufanie oraz owocną, wzorową i pasjonującą współpracę". Dziękował również wiceprezydentom, współpracownikom w gabinecie prezydenta, pracownikom magistratu oraz instytucji podległych.
Poinformował, że od 16 października nowym rzecznikiem prezydenta zostaje Radosław Plandowski, dotychczas zatrudniony formalnie jako specjalista ds. komunikacji społecznej w gabinecie prezydenta. W mejlach, gdy niejednokrotnie zastępował Trantaua, Plandowski przedstawiał się jako "Redaktor Prowadzący www.bialapodlaska.pl". Absolwent polonistyki UMCS wcześniej pracował jako dziennikarz m.in. w Pryzmacie i portalu Biała24, konferansjer i instruktor klubu "Piast".
Zajmował się wideofilmowaniem, pisał teksty piosenek i scenariusze do sztuk. Został prezesem Bialskiego Stowarzyszenia Literatów i Dziennikarzy. W Urzędzie Miasta zaczął pracować w 2015 r., gdy wygrał konkurs na stanowisko specjalisty ds. komunikacji społecznej.