Zaalarmowała nas Elżbieta Wyrzykiewicz, która oburzyła się, że na niewielkim skwerku (pl. Wojska Polskiego) wycięto aż osiem dużych drzew i wiele krzewów.
Kiedy zobaczyłam brak pięknych, zdrowych drzew, normalnie się rozpłakałam ze wściekłości. Usunięto liściaste i iglaki. Nie mogłam patrzeć na wyrwane karpy
- mówi wzburzona bialczanka. Podkreśla, że od wielu lat w Białej Podlaskiej w parkach i przy ulicach trwa usuwanie zieleni.
Także inna kobieta, która pracuje niedaleko skwerku, też nie kryje zdumienia.
Trudno uwierzyć, że aż tak dużo drzew szybko usunięto z placu. Aż przecierałem oczy ze zdumienia. Teraz to dziwnie wygląda. Odsłonił się zupełnie szpetny budynek dworca
- dziwi się rozmówczyni. Dodaje, że słyszała o zapowiedzi usunięcia na brzegu skwerku kolektury i małej kwiaciarni.
Zapytaliśmy Michała Trantaua, rzecznika prasowego bialskiego prezydenta, czy nie wystarczyło usunąć dwa lub trzy drzewa w okolicy planowanego pomnika.
Poinformował nas, że drzewa na skwerze przy placu Wojska Polskiego zostały wycięte "w oparciu o decyzję wydaną przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków", ponieważ obszar ten znajduje się w strefie ochrony.
Podkreślił, iż z informacji uzyskanej od Gabrieli Janickiej, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej UM, wynika, iż powyższe działania wynikają z zatwierdzonej dokumentacji w związku z przebudową skweru przy PKS. Naczelnik wyjaśnia, iż nie wszystkie drzewa, które są w nie najlepszej kondycji zdrowotnej, zostały zakwalifikowane do wycinki.
Zostaną na nich zastosowane zabiegi korekcyjne i pielęgnacyjne, a ich stan zdrowotny będzie obserwowany
- zapewnia naczelnik.
Gabriela Janicka zapowiada, iż w zamian za wycięte drzewa zostaną dokonane nasadzenia zastępcze. Na skwerze zasadzi się: 11 drzew liściastych, 5 drzew iglastych, 112 krzewów liściastych oraz 28 bylin. Nasadzenia zastępcze zostały również zaakceptowane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Rzecznik Michał Trantau poinformował nas, że koncepcja przebudowy skweru obejmuje wyznaczenie nowych alejek szutrowych, innych niż układ dotychczasowy. Obok wprowadzenia nowej zieleni nastąpi też przebudowa chodnika od strony ul. Brzeskiej. Powstanie ciąg pieszo-jezdny pomiędzy ulicami Moniuszki i Brzeską oraz oświetlenie przy alejkach. Zostaną też ustawione nowe ławki i kosze dostosowane do nowej realizacji. Na zamknięciu głównej alejki zlokalizowany będzie pomnik.
Zapytany przez nas Jan Maraśkiewicz, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, potwierdził, że projekt rewitalizacji skweru otrzymał pozytywną ocenę konserwatora zabytków.
To jest w istocie przekształcenie skwerku w park. Zmieni się układ zieleni, który pozwoli na uporządkowanie parku. Projekt przewiduje też usunięcie wielu bud w tym rejonie, zniknie też szalet
- wyjaśnia Jan Maraśkiewicz. Czy jednak teraz odsłonięte pudło szpetnego budynku dworca autobusowego nie będzie przez kilka lat tworzyć fatalnego tła dla pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich?
(…)
Najnowszy numer Wspólnoty już w Twoim punkcie sprzedaży.