W grudniu w Brześciu prezes podpisała porozumienie z przedstawicielami administracji rejonu Leninowskiego o wspólnym przygotowaniu transgranicznego projektu dotyczącego pomocy dzieciom i dorosłym z autyzmem.
Wraz z partnerem białoruskim - Szkołą Specjalną w Brześciu - złożyliśmy wniosek o dofinansowanie w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 wspólnego projektu "Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie pomocy osobom z autyzmem na pograniczu polsko-białoruskim"
- informuje Katarzyna Fronc, rzecznik stowarzyszenia.
Anna Chwałek podkreśla, iż ta organizacja zabiega o wsparcie unijne w wysokości 2 mln euro. Dzięki tym funduszom na działce po dawnym zajeździe na bialskiej Białce mogą powstać obiekty Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Środowiskowego Domu dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi, a także Domu dla Osób Dorosłych z Autyzmem z mieszkaniami treningowymi. Byłoby to bodajże pierwsze rozwiązanie tego typu w naszym kraju dla autystyków, którzy już ukończyli edukację.
Prezes przyznaje, że oczekiwanie na rozstrzygnięcie tego projektu może potrwać długo, gdyż w marcu będzie on rozpatrywany najpierw na poziomie ministerstwa, a później, w kolejnym etapie przez polsko-białoruską komisję.
Uroczyste podpisanie porozumienia bialsko-brzeskiego opisał na swoim portalu "Wieczernij Brest". Wskazał na to, że dobrze owocuje dwuletnia współpraca przygraniczna. W ramach tego projektu specjaliści z Brześcia liczą na pozyskanie 500 tys. euro na utworzenie w swoim mieście kompleksowego centrum pomocy dzieciom z autyzmem.
Anna Chwałek poinformowała nas, że podpisane porozumienie zakłada, iż kadra z Białorusi będzie przyjeżdżać do Białej Podlaskiej na staże i cykle szkoleń. Przewidziano też organizowanie wycieczek dla autystycznych dzieci z Białorusi i Polski. Dotychczas przybywający do bialskiego ośrodka "Wspólnego Światu" białoruscy i francuscy specjaliści zachwyceni byli wielorakimi formami terapii stosowanymi z przedszkolakami i uczniami.
Prezes aplikowała też o dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Chodzi o 2,5 mln zł na budowę pierwszej części centrum. Obecnie ten wniosek jest oceniany.
Jeśli przejdzie, to wówczas Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych pomoże nam w uzupełnieniu wkładu własnego. Mamy deklarację z PFRON o promesie na ten cel. Optymistycznie patrzę w przyszłość. Liczę na to, że obecny rok będzie przełomowy
- podkreśla prezes. Dodaje również o znaczącej pomocy rodziców uczniów i ludzi dobrej woli, którzy 1-procentowy odpis podatku kierują na cele Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "
Wspólny Świat". Spodziewa się także wsparcia bialskiego prezydenta przy organizowaniu jesienią konferencji z okazji 10-lecia działalności na rzecz autystyków.
Być może wtedy spełni się marzenie wielu rodzin posiadających dzieci z autyzmem, aby wreszcie zaczęła się budowa pierwszej części centrum, na którą już czeka pozwolenie. W tym segmencie zostanie zlokalizowane przedszkole i szkoła dla dzieci z autyzmem.
W obwodzie brzeskim zarejestrowanych jest obecnie 144 dzieci z autyzmem. Podobnie jak i w Polsce, także tam przybywa młodych osób z takim zaburzeniem rozwoju (na podstawie portalu Wieczernij Brest).
Stowarzyszenie Pomocy Młodzieży i Dzieciom Autystycznym oraz Młodzieży i Dzieciom o Pokrewnych Zaburzeniach "Wspólny Świat" ma około 200 podopiecznych. Część z nich dojeżdża z okolic m.in. Radzynia, Międzyrzeca, Sławatycz i innych miejscowości. Obecnie brakuje miejsca na zajęcia, w tym terapię dla tych dzieci