Czujnik jest zamontowany dzięki zgłoszeniu Białej Podlaskiej do konkursu firmy Aviva. To jedyne takie urządzenie na terenie miasta. Dzięki niemu możliwe jest zbieranie, przetwarzanie oraz interpretowanie danych w czasie rzeczywistym.
Będzie więcej czujników?
Czujnik zamontowany jest przy siedzibie stowarzyszenie. Obejmuje swoim zasięgiem 2,5 kilometra terenu.
– Jakość powietrza jest problemem w mieście. Chcieliśmy rozpocząć proces rozmieszczania takich czujników na terenie miasta. Wiemy, że jedno urządzenie nie rozwiązuje sprawy, więc skierowaliśmy do rady miasta wniosek, aby przy najbliższej modyfikacji budżetu, zarezerwowany środki na zakup i montaż kolejnych 6 czujników. Nie są to duże pieniądze, a chcemy, by czujniki były umieszczone w takich miejscach, żeby było nimi objęte całe miasto. To koszt około 10 tys. zł. To niezwykle ważne dla mieszkańców, by wiedzieć jakim powietrzem oddychamy – dodaje Broniewicz.
Jakość powietrza nie jest zła
Dane są transmitowane do specjalnego systemu, a później prezentowane na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej. Jeżeli czujnik przez pewien okres działa 24 godziny na dobę, jest też możliwość zobaczenia prognozy na kolejne dni. Jaka jest więc faktycznie jakość powietrza w mieście?
– Przeważnie czujnik pokazuje nam, że jakość powietrza nie jest zła, jednakże mamy kilka dni w roku, kiedy poziom jest przekroczony. Pokrycie całego miasta systemem czujników, pozwoli na to, żeby np. młode matki mogły sobie planować spacery z dziećmi tak, by omijać godziny, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest duże – podkreśla Grzegorz Cybulski, członek Białej Samorządowej.
Tutaj sprawdzisz jakość powietrza w Białej Podlaskiej: https://map.airly.eu/pl/#latitude=52.02254&longitude=23.13632&id=2894
Można też ściągnąć aplikację na komórkę "Airly". Wystarczy wejść do sklepu Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.airly.android