Jeden z najlepiej zarządzanych w kraju - Wojewódzki Szpital Specjalistyczny o Białej Podlaskiej wchodzi w następny etap skutecznego wykorzystywania dotacji unijnych na unowocześnienie niektórych oddziałów, poprawę jakości usług i wprowadzania nowych zabiegów. Magdalena Us, rzecznik WSzS, poinformowała nas, że w czerwcu Komitet Sterujący przy Ministerstwie Zdrowia zatwierdził jako pozakonkursowy projekt wojewódzki "Lubelskie Zdrowie". Po ocenie przygotowywanego obecnie wniosku o dofinansowanie, umowa ma zostać podpisana na przełomie roku 2017/2018.
Zmodernizowane będą dwie sale operacyjne
Szpital w Białej Podlaskiej, jako lider reprezentujący sześć podmiotów leczniczych z woj. lubelskiego, także zadbał o własne plany.
- W ramach tego projektu za 12,7 mln zł bialski szpital wykona u siebie modernizację bloku operacyjnego z utworzeniem sali hybrydowej. Celem inwestycji jest przede wszystkim podniesienie jakości i efektywności udzielanych świadczeń, poprawa dostępności, nowoczesna diagnostyka, zwiększenie katalogu świadczeń oraz poprawa warunków pobytu - wyjaśnia rzecznik.
Podkreśla, zostaną zmodernizowane dwie sale operacyjne spośród pięciu tam istniejących. Przebudowa czeka salę hybrydową oraz salę zabiegów małoinwazyjnych - laparoskopowych i endoskopowych, pomieszczenie przygotowania pacjentów i salę wybudzeniową. Ponadto projekt zakłada zakup nowej aparatury medycznej i wymianę starej, zużytej.
Wcześniej Dariusz Oleński, dyrektor bialskiego WszS, powiedział nam, że nowe wyposażenie i technologia zgromadzone w przebudowanej sali operacyjnej pozwolą, aby odbywały się tam zabiegi wewnątrznaczyniowe związane z neurochirurgią, chirurgią naczyniową, kardiologią i kardiochirurgią. - W razie potrzeby, kiedy np. podczas operacji wewnątrznaczyniowej dojdzie do pęknięcia naczynia, nie trzeba będzie pacjenta przenosić do innej sali, lecz na tymże miejscu operatorzy przystąpią do otwarcia powierzchni skóry - wyjaśnił dyrektor.
Magdalena Us przyznaje, że przygotowywana inwestycja pozwoli na wprowadzenie nowych zabiegów wewnątrznaczyniowych z zakresu chirurgii naczyniowej w miażdżycy tętnic obwodowych, szyjnych i tętniakach. Dodaje, że podczas zabiegów razem będą mogli współpracować tam m.in. kardiolog i chirurg naczyniowy.
Gra o duże dotacje - bialsko-brzeskie projekty transgraniczne
O jeszcze większe pieniądze unijne zabiegają Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej wraz z Brzeskim Szpitalem Położniczym i Brzeskim Szpitalem Obwodowym. Starają się uzyskać dofinansowanie na warte aż 5 mln euro dwa projekty oceniane w Programie Transgranicznym "Polska-Białoruś-Ukraina". Do II etapu naboru zostały zakwalifikowane projekty "Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży - nowe perspektywy dla matki i dziecka" oraz "Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej".
Rzecznik Magdalena Us poinformowała nas, że pełne wnioski aplikacyjne zostały przekazane do Wspólnego Sekretariatu Technicznego, gdzie nastąpią kolejne oceny.
Powstanie Centrum "Kobieta-Matka-Dziecko"
Informacyjno-poradniczo-diagnostyczny projekt "Koordynowana opieka nad kobietą w ciąży - nowe perspektywy dla matki i dziecka" ma wpłynąć na podniesienie standardów opieki nad kobietą w ciąży oraz opieki nad noworodkiem.
- Specjalistyczny sprzęt zakupiony w ramach programu, modernizacja sal intensywnego nadzoru noworodka i stworzenie Centrum "Kobieta-Matka-Dziecko" przyczynią się do wczesnego wykrywania wad płodu oraz zmniejszenia liczby martwych urodzeń, jak również zwiększą szanse na ratowanie życia wcześniaków z niskimi rokowaniami - wyjaśnia rzecznik.
Lek. med. Riad Haidar, ordynator oddziału neonatologicznego WszS, powiedział nam, że liczy na modernizację intensywnej terapii noworodków.
- Przybędzie kilka stanowisk do ratowania wcześniaków. Jest nowocześnie, a będzie jeszcze bardziej. Cieszę się, że trzeci poziom referencyjności, podobnie jak nasza neonatologia, zdobył sąsiedni oddział położnictwa i ginekologii - mówi doktor Haidar. Dodaje, że cenna będzie też możliwość wymiany doświadczeń medycznych z kadrą szpitala w Brześciu.
Ponad 6 tys. badań na WZW typu C
Drugi projekt "Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego w polsko-białoruskiej strefie nadgranicznej" ma wartość ok. 2,6 mln euro.
-Współpraca obu szpitali, naszego i brzeskiego, polegać będzie m.in. na szkoleniu 240 osób z personelu medycznego szpitali oraz POZ i poliklinik w obu krajach. Wypracowane mają być wspólne procedury postępowania z chorymi szczególnie zakaźnymi, realizacji badań profilaktycznych i dalszej diagnostyki w kierunku wczesnego wykrywania WZW C. Przeprowadzonych będzie łącznie 6200 badań, o tym też z możliwością równoczesnego przebadania się w kierunku HIV/AIDS - wyjaśnia rzecznik. Podkreśla, że istotnym problemem przy wzmożonym ruchu granicznym jest rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz HIV/AIDS.
W ostatnich latach właśnie przybywa nowych przypadków WZW typu C przy polsko-białoruskiej granicy. Zdaniem Magdaleny Us, niska świadomość społeczeństwa i ograniczony dostęp do badań profilaktycznych sprzyjają rozprzestrzenianiu się tych chorób.