reklama

Rodziny zastępcze potrzebne od zaraz

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Anna Chodyka

Rodziny zastępcze potrzebne od zaraz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Dyrektor MOPS, Ewa Borkowska, podkreśla, że rodzinne formy opieki są najbardziej zbliżone do naturalnego środowiska, w jakim powinno wychowywać się i wzrastać dziecko.

- Rodzina zastępcza pozwala na normalne funkcjonowanie w małym, znanym środowisku bez piętna sieroty i poczucia inności - mówi Borkowska. Zaznacza też, że dziecko ma wówczas szansę poznać i nauczyć się prawidłowych zachowań i relacji rodzinnych oraz łatwiej mu wejść w dorosłe życie.

Na terenie miasta obecnie funkcjonuje 47 rodzin zastępczych, które pod swoją opieką mają 60 dzieci. W 14 rodzinach zastępczych niezawodowych przebywa 17 dzieci, zarówno z miasta Biała Podlaska, jak też z terenu innych powiatów, tj. bialskiego, wyszkowskiego i miasta Warszawy. Natomiast w 33 rodzinach zastępczych spokrewnionych przebywa 43 dzieci z miasta Biała Podlaska, jak też z terenu innych powiatów, tj. bialskiego, giżyckiego, żyrardowskiego i siedleckiego. Ponadto w Białej Podlaskiej funkcjonuje 7 rodzin zastępczych zawodowych, w których przebywa 21 dzieci, w tym: w 1 rodzinie zastępczej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego przebywa 3 dzieci, w 1 rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, sprawującej opiekę nad 2 niepełnosprawnych dzieci i w 5 innych rodzinach zastępczych zawodowych przebywa 16 dzieci zarówno z miasta Biała Podlaska, jak też z terenu innych powiatów. 

Brakuje kandydatów

Jednak nie wszystkie dzieci mogą wychowywać się w rodzinnej pieczy zastępczej. Brakuje kandydatów na rodziny zastępcze, którzy zgodziliby się przyjąć dzieci. Gdy brakuje miejsc w rodzinach zastępczych, dzieci umieszczane są w instytucjonalnej pieczy zastępczej. W pierwszym półroczu tego roku w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie innych powiatów umieszczono 5 dzieci.

Obecnie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przebywa obecnie 24 dzieci pochodzących z naszego miasta. W powiecie bialskim umieszczonych jest 7 dzieci, w chełmskim 4, w kraśnickim 3, biłgorajskim 5, w krasnostawskim 5.

- Większości dzieci przebywających w różnych formach pieczy zastępczej nie można adoptować, gdyż albo mają nieuregulowaną sytuację prawną, bądź są za duże i trudno znaleźć dla nich rodzinę adopcyjną - wyjaśnia Barbara Kożuchowska, koordynator działu opieki nad rodziną i dzieckiem MOPS.

Ewa Borkowska dyrektor MOPS zaznacza, iż bycie rodzicem zastępczym to bardzo trudne wyzwanie. - Każde dziecko dźwiga bagaż własnych doświadczeń i bardzo trudnych przeżyć. Rodzina zastępcza to misja. Dzięki rodzinie wiele dzieci znajduje dom, ma szansę na normalne dzieciństwo i lepszy start w dorosłe życie - tłumaczy.

Dodaje też, iż MOPS w Białej Podlaskiej podjął działania w celu utworzenia rodzinnego domu dziecka na terenie miasta. Jak wyjaśnia, dzięki temu wiele dzieci będzie mogło wychowywać się w środowisku zbliżonym do naturalnego. Spowoduje to, że dzieci pozostaną na terenie miasta, co ułatwi kontakt z rodzicami biologicznymi i nie zmusi do zrywania z nimi więzi.

Można dać miłość

Klaudia i Piotr Chazanowie z Białej Podlaskiej są rodziną zastępczą od trzech i pół roku. Jeszcze zanim się poznali, każde z nich myślało, że jak w przyszłości założy rodzinę, będzie chciało adoptować dziecko czy dzieci. Kiedy nadarzyła się sposobność do zrobienia kursu przygotowującego do bycia rodziną zastępczą, wzięli w nim udział. Po jakimś czasie trzeba było odbyć praktyki, ale jeszcze nie planowali brać dzieci, bo - jak przyznaje Klaudia Chazan - było na to za wcześnie. W tym czasie poświęcali wiele uwagi własnemu potomstwu, gdyż mieli wówczas półroczne i dwuletnie dziecko. Jednak poznali w domu dziecka czterech chłopaków - rodzeństwo i mocno się z nimi związali, przez to zaczęli coraz częściej jeździć do nich. Wtedy stwierdzili, iż chcieliby stworzyć dla chłopców rodzinę zastępczą. Obecnie najstarszy z rodzeństwa się wyprowadził, gdyż jest już pełnoletni, a trójka nadal mieszka z nimi.

Klaudia Chazan mówi: - Najpiękniejsze w byciu rodzicem zastępczym jest to, że można dać miłość dzieciom, które jej naprawdę potrzebują. Jak widzi się, że dzieci, które zabieramy mają szare włosy, są bez entuzjazmu do niczego, a po pół roku ciężkiej pracy m.in. z psychologiem i kiedy wiedzą, że są już bezpieczne, rozkwitają. Kiedy widzimy ich radość, entuzjazm, to po prostu rozumiemy jak bardzo nasza praca i wysiłek były potrzebne. Wtedy, aż chce się być rodzicem zastępczym - zaznacza. Informuje też: - Należymy do stowarzyszenia rodzicielstwa zastępczego "Jedno Serce". Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na temat rodzicielstwa tego typu, zapraszamy na oficjalną stronę stowarzyszenia www.jedno-serce.pl.

Wszelkich informacji dla osób, które chciałyby utworzyć rodzinę zastępczą udzielają pracownicy Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 24, II piętro, pok. 24, tel. (83) 344 70 31, mops bp@wp.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo