Reklama

Raport NIK o degradacji Białej Podlaskiej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UM Biała Podlaska

Raport NIK o degradacji Białej Podlaskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Najwyższa Izba Kontroli zbadała 10 miast zagrożonych degradacją, w tym Białą Podlaską. Wytknęła powolne tworzenie bialskiej strefy ekonomicznej oraz najmniejszy spośród kontrolowanej dziesiątki spadek stopy bezrobocia.

W czwartek Najwyższa Izba Kontroli poinformowała nas o wynikach kontroli w wielu urzędach. Sprawdzała jak wygląda rozwiązywanie problemów społeczno-ekonomicznych mieszkańców miast istotnie dotkniętych skutkami zmian gospodarczych.

Chodziło o miejscowości, w których po 1989 r. upadły liczne zakłady pracy, będące największymi pracodawcami. Część z miast utraciła status siedziby władz województwa. A po ogólnoświatowym kryzysie gospodarczym w latach 2008-2009 odpłynęło z nich dużo aktywnych osób poszukujących pracy za granicą lub w większych ośrodkach. Takimi miastami są m.in. Biała Podlaska i Chełm.

Kontrolerzy NIK zbadali efekty działań podejmowanych w czterech obszarach: pomocy na rynku pracy, pomocy społecznej, zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych oraz zapewnienia opieki dzieciom w wieku do lat trzech i w wieku przedszkolnym. Sprawdzali jakie w latach 2013-16 plany i decyzje podejmowały urzędy miast, ośrodki pomocy społecznej oraz powiatowe urzędy pracy.

NIK stwierdziła, że we wspomnianych 10 miastach prawidłowo, ale i sztampowo identyfikowano i rozwiązywano problemy społeczno-ekonomiczne, co sprzyjało poprawie sytuacji życiowej mieszkańców. Zarazem kontrolerzy zauważyli jednak, że zabrakło oryginalnych dokumentów strategicznych i programowych, aby miejscowości te mogły być przygotowane np. na nadejście kolejnego kryzysu.

 

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE