reklama

Ranking najbardziej niebezpiecznych województw

Opublikowano:
Autor:

Ranking najbardziej niebezpiecznych województw - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaMieszkańcy którego województwa są statystycznie najbardziej narażeni na gwałtowne zjawiska atmosferyczne, a gdzie w Polsce żyje się najspokojniej? Wszystkiego na ten temat dowiecie się po przeczytaniu artykułu. 

Mieszkając w danym regionie Polski przeżywamy wiele gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak wichury, ulewy, burze czy śnieżyce. Wszystkie one powodują spustoszenia i mają olbrzymi wpływ na nasze życie, tym większy jeśli w wyniku kataklizmów pogodowych tracimy dom, cały majątek, a nawet życie. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że są w Polsce miejsca bezpieczne i takie, gdzie mieszkając możemy się znaleźć w niebezpieczeństwie.

Na podstawie  wieloletnich obserwacji i zbierania danych wszystkie polskie województwa zostały podzielone na te które są bezpieczne i te które są niebezpieczne, oczywiście pod względem pogodowym. Każde z województw dostało swój własny numer w skali od 1 do 16, przy czym 1 to najbardziej niebezpieczne województwo, a 16 to te najbardziej bezpieczne do życia.

Ranking został oparty na najbardziej kluczowych i groźnych zjawiskach, takich  jak śnieżyce, burze, trąby powietrzne, silne mrozy, upały czy susze i powodzie.Screenshot - 2015-09-26 , 18_59_45

Najbardziej niebezpiecznym miejscem miejscem jest województwo małopolskie. To własnie tam najczęściej dochodzi do powodzi, obszarowo deszcze są najbardziej częste i silne, wraz z terenami podgórskimi pokrywa śnieżna jest największa, najczęściej pojawiają się gradobicia, zimowe znaczne spadki temperatury, letnie upały, wpływy porywistego wiatru halnego i wreszcie towarzyszące burzom trąby powietrzne.

Na drugim miejscu  znalazło się równie bardzo niebezpieczne miejsce, ale nieco przyjaźniejsze niż małopolskie, województwo podkarpackie. Wraz z pozycją trzecią, którą zajmuje województwo śląskie, tworzą one strefę najbardziej groźnych zjawisk meteorologicznych, głównie związanych z obecnością obszarów podgórskich i górskich, które sprzyjają nasilaniu się zjawisk atmosferycznych. We wszystkich tych województwach najpoważniejsze zniszczenia mogą czynić powodzie, tam też straty materialne pod względem zasięgu, zawsze były największe. Na czwartym miejscu znalazło się warmińsko-mazurskie, na piątym dolnośląskie, a dalej świętokrzyskie, pomorskie, na ósmej pozycji mazowieckie, i kolejno lubelskie, podlaskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, opolskie.big_35913

Na wschodzie kraju zagrożeniem są znaczne ilości śniegu i bardzo niskie temperatury. Na północy z kolei porywiste wiatry. W skład trójki najbardziej bezpiecznych województw weszły kolejno województwa lubuskie (najmniej śniegu i mrozów, problemem są tylko upały), łódzkie (najmniejsze zagrożenie powodzią) i na ostatniej pozycji województwo   zachodniopomorskie, które pod względem zjawisk atmosferycznych jest najlepszym miejscem do zamieszkania.

Na zachodnim Pomorzu najrzadziej występują śnieżyce, burze, gołoledzie, fale upałów i mrozów, mgły i trąby powietrzne. Zawdzięczać można to łagodzącemu wpływowi Bałtyku. Jedynym minusem są częste sztormowe wiatry, ale i tak spośród całego kraju nigdzie bezpieczniejszego zakątka z pewnością nie znajdziemy. ranking_wojewodztw_infografika

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo