Na dzień dzisiejszy stwierdzonych zostało 17 ognisk. Ostatnie wykryto w Romanowie w gminie Janów Podlaski. Podobnie jak w poprzednich przypadkach Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Białej Podlaskiej podjął działania, których celem była likwidacja ognisk. W promieniu 3 km, czyli na obszarze tzw. strefy zapowietrzonej, zostały wybite świnie z wyjątkiem dużych farm. Powiatowy lekarz weterynarii w Białej Podlaskiej Radomir Bańko podkreślił podczas posiedzenia, że poważny problem stanowi nie przestrzeganie przez gospodarzy zasad bioasakuracji.
Decyzją wojewody lubelskiego 12, 13 i 14 lipca w gminach Piszczac i Zalesie odbędzie się akcja przeszukiwania lasów. Każdy znaleziony padły dzik będzie zgłaszany do badań.
Podczas spotkania mówiono również o sytuacji na drogach i podejmowanych przez ich zarządców działaniach w obliczu wystąpienia tak wielu ognisk. Rozważane były różne możliwości zabezpieczenia dróg przed przenoszeniem się wirusa za pośrednictwem pojazdów mechanicznych. Przypomnijmy, że jedną z zasad bioasekuracji jest wykładanie mat dezynfekcyjnych nasączanych specjalnym płynem. Maty te powinny leżeć na wjazdach na poszczególne posesje. Leżą one również na drogach wychodzących z miejscowości dotkniętych wirusem. Według ostatnich informacji Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej, mimo oznakowania o zmianie organizacji ruchu i konieczności zmniejszenia prędkości przy przejeździe przez maty, kierowcy wciąż się do nich nie stosują, przez co maty zużywają się znacznie szybciej. Konieczne jest więc zamontowanie odpowiednich urządzeń spowalniających.
W siedzibie Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej spotkali się m.in. przedstawiciele władz gmin Piszczac, Leśna Podlaska, Biała Podlaska oraz policji, straży pożarnej, służb sanitarnych, Zarządu Dróg Powiatowych i reprezentanci Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. Posiedzeniu przewodniczył starosta bialski Mariusz Filipiuk, któremu towarzyszył wicestarosta Janusz Skólimowski.