Raport Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego został opracowany 25 listopada 2013 roku w Departamencie Szkolnictwa Wyższego, Kontroli i Nadzoru MNiSW, na podstawie danych Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym – POL-on. Przedstawia on listę uczelni, które były najchętniej wybierane przez kandydatów na studia w roku akademickim 2013/2014. Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej cieszyła się największym zainteresowaniem spośród państwowych wyższych szkół zawodowych w tegorocznej rekrutacji. Warto dodać, że tym samym PSW pokonała 35 pozostałych państwowych wyższych szkół zawodowych w Polsce. Bialską uczelnię wybrało 1831 maturzystów.
Raport o wynikach rekrutacji na studia na rok akademicki 2013/2014 w uczelniach nadzorowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiera również informacje o pozostałych szkołach wyższych w Polsce. Ranking przedstawia uczelnie publiczne i niepubliczne najczęściej wybierane przez kandydatów, podzielone według profilu uczelni oraz ze względu na tryb studiowania. Pełną listę przedstawiamy poniżej:
Uniwersytety:
Uniwersytet Warszawski – 34824 kandydatów
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (z Collegium Medium UJ) – 31332 kandydatów
Uczelnie techniczne:
Politechnika Warszawska – 51597 kandydatów
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 38882 kandydatów
Uczelnie ekonomiczne:
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu – 7284 kandydatów
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie – 5886 kandydatów
Uczelnie pedagogiczne:
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie – 7812 kandydatów
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie – 2851 kandydatów
Uczelnie rolnicze/przyrodnicze:
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – 13880 kandydatów
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – 12022 kandydatów
Uczelnie wychowania fizycznego:
Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie – 3621 kandydatów
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu – 3170 kandydatów
Państwowe wyższe szkoły zawodowe:
Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej – 1831 kandydatów
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie – 1771 kandydatów
Studia stacjonarne
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie – 1872 kandydatów
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – 1513 kandydatów
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – 1457 kandydatów
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie – 1105 kandydatów
Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu – 1098 kandydatów
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – 1071 kandydatów
Akademia Finansów i Biznesu Vistula – 907 kandydatów
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku – 810 kandydatów
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych – 641 kandydatów
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – 619 kandydatów
Studia niestacjonarne
Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi – 3409 kandydatów
Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu – 3233 kandydatów
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu – 2730 kandydatów
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku – 2082 kandydatów
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie – 1900 kandydatów
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu – 1768 kandydatów
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie – 1237 kandydatów
Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie – 1091 kandydatów
Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – 1052 kandydatów
Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu – 100
Według danych opublikowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, najchętniej wybieranym typem uczelni są uczelnie techniczne. Na jedno miejsce przypada 4,1 kandydata. Pierwszą piątkę w rankingu stanowią zatem: Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska oraz Politechnika Łódzka. Drugie miejsce zajmują uczelnie rolnicze (3, 5 kandydata na jedno miejsce). Coraz rzadziej przyszli studenci wybierają uniwersytety – plasują się one na trzecim miejscu z liczbą 3 kandydatów na jedno miejsce. Kolejne miejsca należą do uczelni wychowania fizycznego, uczelni ekonomicznych, uczelni pedagogicznych. Ostatnią pozycję w rankingu popularności poszczególnych typów uczelni publicznych zajmują państwowe wyższe szkoły zawodowe. Jeżeli chodzi o uczelnie niepubliczne to najbardziej popularnymi szkołami są: Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (1872 kandydatów) oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie (1513 kandydatów).
Listę najpopularniejszych kierunków studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich otwiera informatyka. Wraz z końcem września dokumenty rekrutacyjne na ten kierunek złożyło 31782 osoby. W rankingu najbardziej obleganych kierunków znalazło się również na drugim miejscu prawo (21787 kandydatów), na trzecim zarządzanie (21623) oraz kolejno - budownictwo (18926), mechanika i budowa maszyn (18294). Kierunki humanistyczne nie cieszą się dużym zainteresowaniem - w rankingu z 25 pozycjami znajdują się tylko trzy humanistyczne fakultety. Pierwszy z nich zanotowano dopiero na 12 miejscu (pedagogika z liczbą 16227 kandydatów). Dalsze na 13 miejscu – psychologia oraz na 14 – administracja.
Z rankingu wynika, że najtrudniej dostać się na… kryminologię. Na ten kierunek przypada prawie 46 chętnych na jedno miejsce. Spory rekrutacyjny bój musiały również stoczyć osoby pragnące studiować na: międzykierunkowych studiach ekonomiczno – menedżerskich (15,4), filologii orientalnej (japonistyka) - 14,6 osoby na miejsce, ekologicznych źródłach energii (14,1), sinologii (13,1), komunikacji wizerunkowej (13,0), makrokierunku – bioinformatyce (11,4), filologii hiszpańskiej (11,0), inżynierii mechanicznej i materiałowej (11,0), międzykierunkowych studiach ekonomiczno – matematycznych (10,7), filologii szwedzkiej(10,4), reżyserii (9,9). Najmniejszą konkurencję mieli kandydaci na studia: bioinżynieria, filologia klasyczna, inżynieria nanostruktur oraz Business Management. Na te kierunki zgłosiły się tylko po 3 osoby na jedno miejsce.
Serdecznie gratulujemy Władzom, Pracownikom oraz Studentom Uczelni PSW w Białej Podlaskiej. Wszystkim studentom oraz pracownikom naukowym, pochodzącym z Białej Podlaskiej, życzymy dalszych sukcesów a tegorocznym maturzystom - dobrych wyborów uczelni i kierunków studiów.