Reklama

Portret człowieka prawego, mężnego, odważnego

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marek Pietrzela

Portret człowieka prawego, mężnego, odważnego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Gdy trafia kula, bólu się nie czuje. W ciągu kilku sekund otwiera się szereg obrazów, które były zapisane gdzieś w podświadomości. Jak błyskawica przesuwa się przegląd całego życia - tak 93-letni prof. Mieczysław Chorąży opowiadał młodym bialczanom o dniu, w którym Niemiec przeszył go serią z karabinu maszynowego.

Dzwonki szkolne kilkakrotnie dzwoniły na przerwę, ale młodzież bez przerw, w ciszy wsłuchiwała się jak profesor barwnie, ze szczegółami relacjonował odległe zdarzenia z powstania warszawskiego i czasów II wojny światowej tak dokładnie, jakby działy się obecnie.

Uczniowie z dwóch bialskich szkół uczestniczyli w fascynującym spotkaniu z powstańcem i wybitnym onkologiem, 93-letnim prof. Mieczysławem Chorążym, kawalerem Orderu Orła Białego. Z zapartym tchem słuchali oni opowieści naukowca, który szczegółowo opisał swoje zdumiewające przeżycia żołnierza AK podczas okupacji. Dowiedzieli się m.in. o zbrojnych akcjach oraz o uratowaniu ręki, która miała być amputowana.

W sali bialskiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego przybyły z Gliwic prof. Mieczysław Chorąży emocjonalnie wspominał swoje przedwojenne dzieciństwo w dość zamożnej rodzinie chłopskiej w Janówce pod Białą Podlaską. Opowiadał o ojcu, patriocie, wrażliwym na krzywdę ludzką, o międzywojennym Piszczacu, w którym przeważała ludność żydowska.

Pamięta jak dziś

- Pamiętam młodość jak wielki dar. Często wracam do niej wspomnieniami. Wracam pamięcią do czasów szkolnych i do powstania – wyjawił.

 

 

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE