reklama

Oddychamy rakotwórczym pyłem

Opublikowano:
Autor:

Oddychamy rakotwórczym pyłem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaZnajdujące się w pyle PM10 cząstki węglowodorów są rakotwórcze. Okazuje się, że mieszkańcy Białej Podlaskiej są narażeni na wdychanie ponadnormatywnych ilości tych zanieczyszczeń aż przez prawie półtora miesiąca w roku.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie poinformował o wystąpieniu w aglomeracji lubelskiej oraz strefie lubelskiej przekroczeń dopuszczalnego 24-godzinnego stężenia pyłu PM10 w powietrzu w 2016 r. Nastąpiło to na stacjach: Lublin ul. Obywatelska, Biała Podlaska ul. Orzechowa, Chełm ul. Jagiellońska i Zamość ul. Hrubieszowska. Podobnie w kilku stacjach, w tym też w Białej Podlaskiej, nastąpiły przekroczenia docelowego średniorocznego stężenia benzo(a)pirenu w powietrzu w 2016 r.

Liczba stężeń pyłu PM 10, przekraczających wartość 50 μg/m3 za okres od 1 lutego 2016 r. do 31 stycznia 2017 r. była wyższa od dozwolonej dla roku wynoszącej 35. W Białej Podlaskiej wystąpiło to aż 43 razy (tylko Chełm miał więcej takich dni, bo aż 52). W bialskiej strefie przekroczenia mieszka 57 tys. osób.

Winne piece i pogoda

Wspomniane wyniki są sygnałem, jak zauważają specjaliści z WIOŚ, na zagrożenie występowania ryzyka przekroczenia poziomów dopuszczalnych też w 2017 r.

Na wszystkich stacjach przekroczenia występowały w większości w sezonie grzewczym, co wskazuje na główną przyczynę, jaką jest emisja ze spalania paliw na cele grzewcze i niekorzystne warunki meteorologiczne (brak wiatru, opadów, niska temperatura powietrza)

- informuje WIOŚ.

W środę w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie zorganizowano spotkanie dotyczące zanieczyszczenia powietrza na terenie województwa lubelskiego. Podsumowano tam dotychczasową współpracę różnych instytucji z województwa lubelskiego w zakresie poprawy stanu jakości powietrza. Przedstawiono skuteczność działań prowadzonych przez straże miejskie: Lublina, Chełma, Zamościa i Białej Podlaskiej. Oceniano efekty programów ochrony powietrza, w tym dotacji do wymiany pieców węglowych.

Na zakończenie spotkania wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Lublinie, Leszek Żelazny, wystąpił z propozycją zgłaszania innowacyjnych pomysłów rozwiązań problemu zanieczyszczenia powietrza, które mogą w przyszłości zainicjować powstanie programów pilotażowych w województwie lubelskim.

(…)

Najnowszy numer Wspólnoty już w Twoim punkcie sprzedaży.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo