reklama

Nauczą się zawodu na pojazdach od Służby Celnej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Izba Celna w Białej Podlaskiej

Nauczą się zawodu na pojazdach od Służby Celnej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaZespół Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej otrzymał od Służby Celnej dwa osobowe auta, które posłużą do przygotowania uczniów do zawodu technika i mechanika samochodowego.

Do szkoły trafiły samochody marki Rover i Ford Galaxy, które wcześniej były zajęte jako dowody rzeczowe w sprawach o przemyt papierosów na przejściach granicznych w Zosinie i Sławatyczach. Teraz posłużą jako pomoce dydaktyczne do praktycznej nauki zawodu oraz przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych.

Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała pojazdy na cele dydaktyczne już drugi raz w tym roku. W czerwcu trzy samochody trafiły do Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Lubelskim.

Pojazdy, które trafiły do bialskiej placówki, pochodzą z lat 2000 i 1996. Według oceny rzeczoznawcy ewentualna naprawa jednego z nich nie miałaby uzasadnienia, bo jej koszty mogłyby przekraczać wartość pojazdu. Drugi samochód jest sprawny i w dobrym stanie technicznym, wcześniej nie znalazł jednak nabywcy w ramach ogłoszonej licytacji. Oba auta stanowią doskonały materiał szkoleniowy dla uczniów szkół samochodowych.

Przekazanie pojazdów było możliwe po dopełnieniu odpowiednich procedur. O dalszym losie wszystkich zatrzymywanych przez Służbę Celną towarów rozstrzygają sądy. Tak było i tym razem. Właściwe sądy rejonowe zdecydowały o przepadku samochodów na rzecz skarbu państwa, co otworzyło drogę do ich darowania Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej.

W przekazaniu pojazdów udział wzięli: dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej mł. insp. Waldemar Chaba, reprezentujący organ prowadzący szkołę prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk oraz dyrektor szkoły Daniel Sikona.



Historia Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej sięga dwudziestolecia międzywojennego. Szkoła powstała w 1924 r. jako placówka związana z Podlaską Wytwórnią Samolotów. Z przerwą przypadającą na okres II wojny światowej działa nieprzerwanie do dzisiaj. Obecnie szkoła proponuje uczniom ponad 20 kierunków kształcenia w technikum, szkole zawodowej i liceum, a także w formie kursów zawodowych i doskonalących.  

Zwalczając przemyt funkcjonariusze Służby Celnej konfiskują nie tylko nielegalny towar (najczęściej papierosy), ale często także pojazdy, które zostały wykorzystane do przemytu. W 2015 r. funkcjonariusze Służby Celnej z woj. lubelskiego zarekwirowali 229 takich pojazdów. W tym roku na parkingi urzędów celnych w województwie lubelskim trafiło już 257 aut.

Z reguły zatrzymywane pojazdy, po orzeczeniu przez sąd przepadku na rzecz skarbu państwa, są przeznaczane do sprzedaży. W 2015 r. Izba Celna w Białej Podlaskiej sprzedała 175 samochodów za kwotę blisko 560 tys. złotych. W tym roku ze sprzedaży 144 pojazdów celnicy przekazali do budżetu państwa kolejne pół miliona złotych.

Zatrzymane przez Służbę Celną ruchomości, nienadające się do obrotu handlowego a przedstawiające wartość użytkową, mogą zostać nieodpłatnie przekazanie instytucjom takim jak: jednostki pomocy społecznej, szkoły i placówki oświatowe, instytucje kultury, organizacje charytatywne, zakłady opieki zdrowotnej, szkoły wyższe, instytuty badawcze lub inne jednostki organizacyjne prowadzące badania naukowe lub prace rozwojowe, o ile wykorzystywane zostaną przy realizacji ich zadań statutowych, jak również nie dojdzie do naruszenia praw autorskich, praw pokrewnych lub praw własności przemysłowej.  



Wśród najczęściej przekazywanych nieodpłatnie przez Izbę Celną w Białej Podlaskiej towarów jest odzież darowana ośrodkom pomocy społecznej oraz przedmioty o charakterze muzealnym/zabytkowym. W maju br. do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej Służba Celna przekazała 18 ikon i 1 obraz - pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX w.

Obligatoryjnie niszczeniu podlegają natomiast towary, co do których sąd zarządził zniszczenie w orzeczeniu o przepadku na rzecz skarbu państwa. W 2016 r. (do końca listopada) Izba Celna w Białej Podlaskiej przekazała do zniszczenia m.in. 7,2 mln paczek papierosów i ponad 800 kg tytoniu, o łącznej wadze 155 ton.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo