Reklama

Reklama

Mieszkańcy Białej Podlaskiej byli już mieszczanami w 1520 roku

Opublikowano: 21 lipca 2020 08:01
Autor: red.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

kultura Historyk dr Andrzej Buczyło odnalazł unikalny dokument fundacyjny z 1520 r. dla bialskiego kościoła z najstarszą wzmianką o Białej Podlaskiej jako mieście. Jego odkrycie oraz publikacje naukowe na ten temat zmieniają początki bialskiej historii.

Reklama

W 2019 r. dr Andrzej Buczyło, adiunkt w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, podczas przeszukiwania różnych archiwów odkrył tekst przywileju fundacyjnego dla kościoła w Białej Podlaskiej, wystawiony przez marszałka nadwornego Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz starostę brzeskiego i lidzkiego Jerzego Iwanowicza Ilinicza. Jak następnie napisał w artykule naukowym, treść tego dokumentu była do tej pory nieznana, ale pewne szczegóły o nim znano dzięki informacjom z ponowienia funduszu wystawionego w 1596 r. przez Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła "Sierotkę".

 

(…)

Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną
logowanie / rejestracja

Rejestracja daje dostęp do treści i specjalnych funkcji tylko dla naszych stałych czytelników. Rejestracja jest bezpłatna i bezpieczna. Po wciśnięciu klawisza "zarejestruj" otrzymasz powitalny e-mail zawierający więcej informacji.

zaloguj się
e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła?

rejestracja
e-mail
hasło
powtórz hasło

Aby mieć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail celem umożliwienia przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy o wyrażenie poniżej wskazanych zgód

** Zgoda wymagana.

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.