Reklama

Reklama

Marszałek Stawiarski kontruje europosła Hetmana

Opublikowano: pt, 17 kwi 2020 10:15
Autor:

Marszałek Stawiarski kontruje europosła Hetmana - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Krzysztof Hetman, lubelski europoseł z partii Polskiego Stronnictwo Ludowe, zarzucił w środę marszałkowi województwa lubelskiego bierność w kwestii pomocy dla jednostek medycznych i przedsiębiorców w województwie. Jarosław Stawiarski z Prawa i Sprawiedliwości odpiera zarzuty politycznego oponenta.

Reklama

Dwa miliardy

Głównym zarzutem Krzysztofa Hetmana wobec marszałka Jarosława Stawiarskiego było to, że Urząd Marszałkowski ma do dyspozycji około 2 mld zł do wykorzystania na pomoc różnym podmiotom w województwie w sytuacji panującej pandemii koronawirusa.
- Informacja o tym, że ponad dwa miliardy zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego "nie ma przeznaczenia i nie zostały zakontraktowane" jest nieprawdziwa. Żaden zarząd województwa nie może sobie pozwolić na tym etapie wdrażania RPO na pozostawienie tak dużej kwoty środków bez przeznaczenia. To, że nie zostały zakontraktowane, (tj. podpisane umowy) wiąże się z dużą ilością konkursów, których rozstrzygnięcie planujemy w większości na przełomie kwietnia/maja, bądź pod koniec drugiego kwartału tego roku - odpowiada Jarosław Stawiarski w piśmie skierowanym do redakcji Wspólnoty.

Marszałek dodaje, że przeznaczenie 2 mld zł na pomoc w związku z pandemią koronawirusa spowodowałaby, że do skutku nie doszłyby m.in. takie przedsięwzięcia jak: montaż instalacji solarnych i fotowoltaicznych u mieszkańców (366 mln zł dofinansowania), budowa dworca metropolitarnego w Lublinie (173 mln zł) czy modernizacja kolei na trasie Parczew - Lublin (75 mln zł.

Powiatowe i kliniczne
Europoseł zarzucił Urzędowi Marszałkowskiemu w Lublinie m.in. to, że samorząd wojewódzki nie wspiera innych jednostek medycznych niż te, które podlegają pod władze województwa.
- Pod koniec listopada 2018 roku, kiedy wybrano nowy zarząd województwa zadłużenie szpitali marszałkowskich sięgało blisko 800 mln zł, a zadłużenie województwa ponad 700 mln zł. Reakcją zarządu na tę sytuację było wyasygnowanie z budżetu województwa kwoty 40 mln zł celem pokrycia wygenerowanej straty w trzech najbardziej zadłużonych przez poprzednie władze szpitali. Z tej kwoty, aż 30 mln zł przekazaliśmy szpitalom w marcu, a więc w momencie kiedy rozwinęła się już w naszym kraju epidemia koronawirusa - odpowiada marszałek. - W ramach pierwszych działań zaplanowano dodatkowe wsparcie dla obecnie realizowanych projektów pozakonkursowych obejmujących łącznie 7 szpitali (podmioty, w których organem założycielskim jest samorząd województwa - przyp. red.) - dodaje Jarosław Stawiarski. 

Jednocześnie szef Zarządu Województwa zaznacza, że jego samorząd wspiera także szpitale kliniczne i powiatowe.

- Dodatkowo przewidujemy realizację 2 projektów EFS na zakup środków ochrony osobistej: jednego dla 18 podmiotów leczniczych tj. szpitale i stacje pogotowia ratunkowego (wartość 7 mln zł) oraz drugiego dla szpitali powiatowych i klinicznych, który musi zostać jeszcze uzgodniony z wojewodą lubelskim i konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób zakaźnych (wartość 7 mln) - wyjaśnia Jarosław Stawiarski.

 

Ile procent?

Polityk PSL-u zarzucał też marszałkowi województwa, iż proponowane przez Urząd Marszałkowski w Lublinie projekty wsparcia pieniędzmi unijnymi dla placówek medycznych wymagają od tych jednostek 15 proc. wkładu własnego w te przedsięwzięcia.

-Zadeklarowanie przez szpitale powiatowe i kliniczne wkładu własnego do projektu planowanego na zakup środków ochrony osobistej nie oznacza że finalnie te środki będą wymagane. Instytucja zarządzająca RPO ma świadomość, iż w projekcie kolejnego rozporządzenia unijnego dopuszczono możliwość dofinansowania na poziomie 100 proc. Jednak jest to jedynie projekt Komisji Europejskiej czekający na przyjęcie w Parlamencie i Radzie o czym poseł Hetman powinien wiedzieć. W obecnej sytuacji musimy się stosować do obowiązujących ram prawnych, a ich zmiana wywoła niezbędną reakcję w postaci zwiększenia poziomu dofinansowania - ripostuje Jarosław Stawiarski.

 

Przedsiębiorcy

Ponadto, podczas swojej konferencji prasowej Krzysztof Hetman wytykał marszałkowi, że prowadzona przez niego instytucja nie proponuje odpowiedniego wsparcia dla przedsiębiorców z województwa, którzy muszą zmagać się z problemami wywołanymi pandemią koronawirusa.

-Zarząd województwa w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego dokonał zmiany produktów pożyczkowych ze środków RPO WL dzięki czemu już można finansować działalność firm na preferencyjnych warunkach. Wprowadzono m.in. karencje, wakacje kredytowe dla pożyczkobiorców. Szacujemy, że pomoc przedsiębiorcom ze środków programu przekroczy 100 mln zł. Są to środki niezbędne do utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstw tj. 64 mln na dotacje bezpośrednie, 32 mln to pożyczki na preferencyjnych warunkach i 10 mln na produkcje materiałów ochrony osobistej i sprzętu ochrony zdrowia. Dodatkowo około 89 mln zł przeznaczymy z EFS na pokrycie części kosztów wynagrodzeń w związku ze spadkiem obrotów - odpiera Jarosław Stawiarski.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.