Stresozaradna mama to cykl 8 spotkań, podczas których uczestniczki nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje w zakresie radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie oraz w zakresie przeciwdziałania skutkom chronicznych napięć.
Proces uczenia się stresozaradności można podzielić na trzy etapy. Pierwszy krok do stresozaradności to poznanie stresu, jego genezy i zrozumienie dlaczego nie można i nie warto wykluczać go z życia. Uczestniczki warsztatów dowiedziały się już czym jest stres, co nas stresuje oraz w jaki sposób nasz organizm mobilizuje się w sytuacjach, które postrzegamy jako wyzwanie.
Krok drugi to nauka technik radzenia sobie w sytuacji nadmiernej mobilizacji oraz metody przeciwdziałania skutkom chronicznych napięć. Na drugim spotkaniu uczestniczki spotkania mogły posłuchać o technikach poznawczych jako metodzie radzenia sobie ze stresem. Zastanawiałyśmy się jak świat odbieramy, jak na świat patrzymy, co o nim myślimy, jak go interpretujemy i w końcu podjęłyśmy próbę ustalenia które z tych przekonań są racjonalne, a które należy zweryfikować, a może zupełnie zmienić. Mówiliśmy o tym czym są oczekiwania, a czym wymogi, mówiliśmy o tym dlaczego warto kwestionować własne przekonania i jak zawęża naszą percepcję sztywny sposób myślenia na przykładzie koncentrowania się na wybranych elementach rzeczywistości. Mówiliśmy w końcu o przekonaniach ograniczających.
Przed nami zajęcia, na których uczestniczki poznają cały wachlarz metod radzenia sobie ze stresem tj. metody mentalne oparte na Mind – Body Bridging, metody relaksacyjne, techniki werbalne radzenia sobie z trudnymi emocjami, komunikacja oparta na empatii. Porozmawiamy również o tym jak styl życia wpływa na naszą stresozaradność.
Krokiem trzecim jest zidentyfikowanie własnych zasobów i ograniczeń w obszarze radzenia sobie ze stresem oraz wprowadzanie nowych narzędzi w życie.
Na zakończenie całego cyklu osoby uczestniczące w warsztatach otrzymają certyfikat ukończenia 12-godzinnego programu „Stresozaradna mama” z uwzględnioną tematyką spotkań.
Cykl spotkań prowadzi pomysłodawczyni warsztatów Katarzyna Masarz - Członek Stowarzyszenia Dbamy o Mamy, terapeuta.
Kolejne spotkanie 29 listopada o godzinie 16 w kawiarni Rabarbar w Białej Podlaskiej.