reklama

Kącik dla mam: Czy do ciąży można się przygotować?

Opublikowano:
Autor:

Kącik dla mam: Czy do ciąży można się przygotować? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDążenie do osiągnięcia dobrostanu psychofizycznego przez partnerów przygotowujących się do ciąży można porównać do "budowania", w którym pomóc mogą lekarz ginekolog, położna i inni specjaliści. Jako efekt powstają optymalne warunki – "domek", w którym będzie mogło rozwinąć się zdrowe dziecko.

Opieka przedkoncepcyjna polega na uświadomieniu ogromnego znaczenia jakie ma utrzymanie optymalnych warunków zdrowia w okresie przed, w trakcie i bezpośrednio po zapłodnieniu na rozwój płodu, przebieg ciąży i porodu. Okres przygotowań do poczęcia to z biologicznego przynajmniej 3 miesiące przed poczęciem. Obecnie czas ten nazywa się "trymestrem zero", wskazując iż jest on integralną częścią okresu ciąży. Jeżeli ma być to kolejne dziecko dobrze byłoby, żeby przerwa między ciążami wynosiła przynajmniej dwa lata, aby organizm kobiety mógł się zregenerować. W przypadku stosowania antykoncepcji, starania o dziecko najlepiej rozpocząć po 3-4 cyklach od jej odstawieniu.

Partnerzy powinni przyjrzeć się własnemu stylowi życia oraz dążyć do wyeliminowania z niego czynników szkodliwych. Pierwszy krok to definitywne odrzucenie używek – papierosów, alkoholu, a także tzw. napojów energetycznych. Warto wziąć pod lupę swoją dietę, zadbać o to, aby była ona zróżnicowana i zbilansowana. Mikroelementy o udowodnionym korzystnym działaniu to np. witamina E, gdyż jest to tzw. witamina płodności oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6.  Bezwzględnie należy unikać surowego mięsa, gdyż może ono być źródłem chorób pasożytniczych. Koniecznie trzeba zadbać o suplementacje kwasem foliowym 0,4 mg dziennie, najlepiej już na 4 miesiące przed poczęciem oraz kwasami DHA. Osoby, których waga mieści się granicach normy - tj. pomiędzy 20. a 24. BMI, mają największą szansę na zdrowe poczęcie dziecka, więc należy dążyć do takiej wagi. Nie do przecenia są korzyści płynące z aktywności fizycznej dla ogólnego stanu zdrowia, a również wspomaga ona poczęcie. W trakcie ćwiczeń wydzielają się tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny, które mają kojące działanie dla psychiki. Zachowanie równowagi psychicznej i dobrego samopoczucia jest kluczowe dla zdrowia przedkoncepcyjnego. Negatywny wpływ na płodność ma  silny, długotrwały lub nagły stres, gdyż może prowadzić do zaburzeń owulacji i nieregularnych cykli. Ponadto przed ciążą należy udać się na wizytę do stomatologa i zadbać o stan zdrowia jamy ustnej. W przypadku występowania jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych warto wyjaśnić je w okresie przedoncepcyjnym u konkretnych specjalistów i stosować się do ich zaleceń.

Częścią przygotowań do ciąży powinna być wizyta przedkoncepcyjna, najlepiej obydwojga partnerów. Podczas wizyty poza wywiadem ginekologiczno-położniczym zebrany zostanie gruntowny wywiad dotyczący zdrowia przyszłych rodziców i ich rodzin, mający na celu określenie ryzyka ciążowego i zostaną zlecone niezbędne badania.

Położna Anna Struzińska

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo