Zajęcia ruchowe w ciąży korzystnie wpływają na funkcje psychiczne, jak również sprawność ogólną kobiet. W aspekcie porodu korzyści jakie płyną z podejmowania aktywności fizycznej to również szybszy postęp akcji porodowej, mniejsze odczuwanie bólu i stresu. Ćwiczenia fizyczne poprawiają ogólne samopoczucie kobiet w ciąży oraz stanowią profilaktykę depresji w czasie i po ciąży [Gałuszka G., Gałuszka R. 2005]. Zmniejszają również skutki przeciążenia, a także przygotowują przyszłą mamę do aktywnej współpracy w czasie porodu [Fijałkowski 1985, 1987; Sypek 1998].
Stres jest nieustannym przeżyciem jednostki. Pojawia się w wyniku interakcji między człowiekiem a środowiskiem. Otoczenie stawia przed jednostką wymagania, którym musi sprostać. Kiedy nie są one proporcjonalne do możliwości pojawia się stres [Różalska-Kłodecka 1993]. Czas ciąży i porodu i jest okresem bardzo wyczekiwanym przez wiele kobiet, ale jednocześnie okresem często ocenianym jako bardzo stresujący, wręcz traumatyczny. Obniżenie poziomu lęku w ciąży i podczas porodu zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań okołoporodowych, skraca czas trwania porodu, zmniejsza ryzyko depresji oraz poprawia najwcześniejsze relacje matka-dziecko [za: Podolska; Majewska, 2007].
Badania naukowe dowodzą istnienie związku między wskaźnikami lęku i stresu a nasileniem ciążowych dolegliwości [Andersson i wsp., 2004]. U ciężarnych z wysokim poziomem nasilenia stresu częściej obserwuje się samoistne poronienia, przedwczesne porody oraz zaburzenia rozwojowe płodu [Mulder i wsp., 2002]. Dostępna literatura potwierdza fakt, iż samopoczucie psychiczne ciężarnej ma wpływ na poród przedwczesny lub po terminie [za: Guszkowska 2012]. Aktywność fizyczna jest skutecznym narzędziem w redukcji napięcia powstałego w wyniku stresu a systematyczny trening wpływa pozytywnie zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne kobiety w ciąży [Gałązka, Kotlarz i wsp. 2013]. W związku z powyższym przewiduje się lepsze psychiczne funkcjonowanie ciężarnych podejmujących ukierunkowaną aktywność fizyczną w stosunku do przyszłych matek nieaktywnych fizycznie. Niższy poziom stresu i wyższy poziom samooceny u kobiet uczęszczających na ćwiczenia w okresie okołoporodowym powinny mieć pozytywny wpływ na przebieg porodu i połogu.
dr Beata Makaruk - trener kobiet w ciąży, autorka programu Aktywna Mama, prezes Stowarzyszenia Dbamy o Mamy.