Wi-Fi zostało wymyślone przez australijską organizację The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization, która stworzyła i opatentowała technologię pozwalającą na bezprzewodowe łączenie się z siecią. Rozwiązanie to umożliwiało odejście od kablowych połączeń, co z miejsca zrewolucjonizowało branżę internetową.
Wi-Fi jest skrótem od „Wireless Fidelity”, co dosłownie można przetłumaczyć jako bezprzewodową dokładność. To technologia krótkiego zasięgu, której celem jest zapewnienie urządzeniom bezprzewodowego dostępu do sieci. Na jakie problemy najczęściej skarżą się internauci korzystający z Wi-Fi?
- Brak internetu pomimo istniejącego połączenia Wi-Fi - co robić?
Wielu użytkowników sieci na różnych grupach dyskusyjnych i forach tematycznych pyta o przyczynę braku internetu, pomimo istniejącego połączenia Wi-Fi. Problem może tkwić w tak trywialnych kwestiach, jak np. niedostateczne wpięcie wtyczek w routerze. Czasem wystarczy tylko restart tego urządzenia lub analiza liczby świecących się kontrolek. - Jak zabezpieczyć Wi-Fi?
Sieć Wi-Fi jest narażona na ataki z zewnątrz. Absolutną koniecznością powinno być zatem tworzenie na jej bazie sieci bezprzewodowej zabezpieczonej hasłem. Musimy jedynie często aktualizować oprogramowanie oraz zadbać o to, by nasze hasło było wystarczająco mocne.
Domowa sieć Wi-Fi z hasłem, bazująca np. na internecie światłowodowym w UPC będzie bezpieczna, czego nie można powiedzieć w przypadku sieci publicznych, w szczególności wówczas, gdy internauta nie ma pewności pochodzenia sieci. Przy użyciu publicznej sieci Wi-Fi najlepiej powstrzymać się zatem od logowania do bankowości elektronicznej czy na skrzynkę pocztową. - Słaby zasięg sieci Wi-Fi?
Zdarza się, że w jednym pomieszczeniu w domu sieć Wi-Fi działa bez zarzutu, ale już na tarasie nie ma możliwości podłączenia do internetu. Może to wynikać z nieodpowiedniego położenia routera. Właściwe jego umiejscowienie jest kluczowe. Router powinien stać najbliżej centrum domu, gdyż jego sygnał rozchodzi się naokoło urządzenia. Jeśli zostanie ono ustawione przy zewnętrznej ścianie budynku, wówczas zasięg Wi-Fi może okazać się niewystarczający dla domowników. Najlepiej też umieścić router nie bezpośrednio na podłodze, ale na meblu, np. na biurku czy komodzie. - Zrywanie połączenia z internetem
Nie ma nic bardziej irytującego przy korzystaniu z sieci niż przerwane połączenie, które wraca dopiero po chwili lub po restarcie routera. Zazwyczaj jest to wywołane konfliktem pomiędzy połączeniami na konkretnych kanałach, w miejscach, gdzie wielu użytkowników korzysta z kilku routerów. W takim przypadku dobrze jest zmienić kanał pracy w routerze lub uruchomić w nim funkcję automatycznego wyboru pierwszego z wolnych kanałów. - Brak połączenia z Wi-Fi z poziomu smartfona
W sieci Wi-Fi powinniśmy bezproblemowo korzystać z bezprzewodowego internetu na urządzeniach mobilnych. Zdarzają się jednak problemy braku połączenia lub błędów w połączeniu z siecią Wi-Fi z poziomu urządzeń takich jak smartfon czy tablet. Może to wynikać z braku aktualizacji oprogramowania lub nadmiaru zainstalowanych aplikacji, co utrudnia prawidłową pracę urządzeń. Rozwiązaniem problemu będzie aktualizacja oprogramowania lub wgranie nowego systemu, po wcześniejszym przeprowadzeniu backupu danych.