Reklama

Dzieła Albiczuka zyskały nowy blask

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Maciej Maciejuk

Dzieła Albiczuka zyskały nowy blask - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura To ważny moment w historii Muzeum Południowego Podlasia. Konserwacji poddano dzieła lokalnego artysty Bazylego Albiczuka. Póki co będzie mini wystawa, ale w przyszłym roku, po remoncie muzeum, stworzona będzie wystawa stała.

Bazyli Albiczuk, artysta samouk, pochodzący z Dąbrowicy Małej (gmina Piszczac) malował przede wszystkim pejzaże i ogrody. Konserwacji zostało poddanych 95 jego prac, w tym 20 obrazów olejnych, około 50 prac na papierze (rysunków i akwarel) oraz notatniki, kalendarze i zeszyty, w których artysta prowadził notatki związane z przyrodą. Według dyrektor muzeum, to największa dotychczasowa renowacja obrazów w historii Muzeum Południowego Podlasia. Jej wartość opiewa na kwotę 127 tys. zł, z czego 87 tys. zł to dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 40 tys. zł z bialskiego magistratu.
- Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza że w przyszłym roku planujemy stworzyć stałą wystawę artysty. Odpowiadamy na zapotrzebowanie społeczeństwa, ale i turystów. Często przyjeżdżają osoby z zachodniej części kraju z nadzieją, że zobaczą jego obrazy. Niestety, nie możemy pokazać póki co całości, ze względu na brak miejsca. Ale w przyszłości będzie oddzielna sala przeznaczona na dorobek artysty - mówi Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.
Niedługo zorganizowana zostanie też wystawa dzieł Albiczuka w Lublinie. Ekspozycja pojawi się w Wojewódzkiej Bibliotece im. Hieronima Łopacińskiego. Konserwacja dzieł trwała kilka miesięcy. Chodziło przede wszystkim o wyczyszczenie obrazów, wyrównanie pofałdowanych płócien, a także odkwaszanie prac na papierze. Akwarele artysty są oprawione na przykład w szkło muzealne, które zabezpiecza przed promieniowaniem UV.
- Dzieła są teraz bardzo estetyczne, co widać na wystawie. Są ładne ramy i odzyskały swój dawny blask - dodaje dyrektor muzeum.
Mini wystawa potrwa do 27 stycznia.W obecnej chwili trwa remont Muzeum Południowego Podlasia. Biura zostały przeniesiona do oficyny zachodniej. Docelowo właśnie tam będzie ich miejsce. Poza tym w oficynie pojawił się dział oświatowo-edukacyjny. W budynku głównym wymieniana jest m.in. podłoga, tynki, zmieniane są też wejścia do muzeum. Remont ma się zakończyć we wrześniu przyszłego roku. Wtedy też wszystkie ekspozycje powrócą do głównego budynku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE