W konkursie udział wzięły 42 obiekty z trzech krajów: Polski, Białorusi i Ukrainy.
W dn. 8 grudnia w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca.
Głównym celem konkursu jest pobudzanie aktywności ekonomicznej, gospodarczej i obywatelskiej regionów Europy Wschodniej poprzez promowanie i dokumentowanie działań w zakresie rozwoju regionalnej infrastruktury, budownictwa i architektury. Przyczynia się to do poprawy jakości i estetyki budowli, a także do przywracania miastom ich dawnej świetności dla zachowania europejskiego dziedzictwa kulturowego.
„Domowy Szpital"
- Inwestor: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
- Biuro Projektowe: ARCH-DOM Ryszard Suchora, Henryk Dołęgowski
- Projektanci:
- Architektura: dr inż. Piotr Trojniel
- Konstrukcja: inż. Ryszard Suchora
- Wykonawca: Przedsiębiorstwo Produkcyjne Handlowe i Usługowe "DOMBUD" Sp. z o.o.
Architektura budynku Domowego Szpitala oraz rewitalizacji otaczających terenów zielonych została zrealizowana w oparciu o uzgodnienia Konserwatora Zabytków, ze względu na lokalizację obiektu w strefie objętej ochroną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Jest ona współczesna zarówno poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów wykończeniowych, rozwiązań konstrukcyjnych jak i przez swoją funkcjonalność. Najważniejszymi elementami architektury są "faliste ściany" zaprojektowane od strony południowej i północnej obiektu. Za ścianami znajdują się dodatkowe trakty skrzydeł bocznych. Elewację części środkowej zostały wykończone blachą aluminiową, w kolorze zielonym emitującym patynę miedzi, zamocowaną na ruszcie, o mniejszej, ale zauważalnej amplitudzie fal. Falisty, ograniczony obrys ścian łagodnie wpisuje bryłę budynku w kontekst zieleni parkowej.
Duże przeszklone powierzchnie budynku zapewniają maksymalną ilość światła naturalnego w pomieszczeniach. Pasy okien przesunięto względem siebie na parterze i piętrze co dodatkowo dynamizuje bryłę. Faliste ściany są wykończone panelami z blachy aluminiowej. Elewacje boczne - zachodnią i wschodnią stanowią "zielone ściany", na których umocowane są siatki pod pnącza. Ponadto w elewacjach umieszczono duże okna, które dodatkowo zgrupowano w obramowane kompozycje połączone niszami międzyokiennymi. Obramowania wykonane są z blachy aluminiowej. Takie rozwiązania zastosowano w celu optycznego zmniejszenia bryły budynku, a także łagodnego wpisania się obiektu w kontekst otaczającego go parku.