reklama

Co chciałbyś zmienić na swoim osiedlu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Marek Pietrzela

Co chciałbyś zmienić na swoim osiedlu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW Białej Podlaskiej zaczyna się kolejna seria konsultacji, które mogą pomóc w przyszłości ratować i ożywić najbardziej zdegradowane tereny miasta. Urzędnicy oczekują na podpowiedzi mieszkańców, działaczy organizacji pozarządowych i przedsiębiorców.

Ministerstwo Rozwoju już od półtora roku zachęca samorządy do przygotowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych w obszarach zdegradowanych. Chodzi nie tylko o kształtowanie przestrzeni, ale także o ożywienie życia społecznego i gospodarczego w najbardziej zaniedbanych osiedlach.

Już z powodzeniem kilka miast i gmin z woj. lubelskiego (m.in. Zamość, Ryki i Puławy) realizuje takie projekty uzyskując kilkumilionowe dotacje. Województwa mają współorganizować konkursy dotacji dla gmin, dofinansowane zostaną działania służące przygotowaniu programów rewitalizacji.

Także bialski magistrat przystąpił do tego działania. Po pierwszych konsultacjach, 24 lutego Rada Miasta przyjęła uchwały w sprawie wyznaczania obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie miasta Biała Podlaska oraz wyznaczenia składu i zasad działania komitetu rewitalizacji.

W ankietach bialczanie wskazali na obszary, na których następuje koncentracja problemów społecznych: Centrum, os. Za Torami oraz tereny wokół dworca PKP i dawnego dworca PKS.

Podawali, że dokuczliwymi problemami są tam bezrobocie, ubóstwo, chuligaństwo, przestępczość, a także niewielkie zainteresowanie życiem kulturalnym. Narzekali na zły stan techniczny obiektów budowlanych, głównie o przeznaczeniu mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej (np. biurowiec przy kinie) i zły stan nawierzchni części dróg oraz zaniedbane skwerki.

Obecnie magistrat przygotował na te tematy konsultacje społeczne.

Michał Romanowski, naczelnik wydziału polityki gospodarczej, rozwoju i promocji UM, zaznaczył, że w przygotowywaniu miejskiego programu rewitalizacji muszą wziąć też udział mieszkańcy. W każdym z obszarów zostaną zorganizowane po trzy spotkania. Ze specjalnych funduszy rewitalizacyjnych mogą skorzystać także organizacje pozarządowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Zapraszamy ich przedstawicieli na te spotkania, aby razem poszukiwać problemów w osiedlach i ich rozwiązań - podkreślił naczelnik.

Dodał, że trzecie spotkania w obszarach zdegradowanych będą poświęcone już konkretnym zapisom dotyczącym działań w miejskim programie.

Adam Chodziński, bialski wiceprezydent, powiedział nam, że zaprasza mieszkańców trzech osiedli na przygotowywane dla nich spotkania w budynku Urzędu Miasta oraz w szkołach nr 3 przy ul. Sportowej i SP nr 5 przy ul. Sidorskiej.

Zachęcamy osoby z najbliższych rejonów, aby wzięły udział w spotkaniach-warsztatach i zgłaszały problemy, jakie warto wspólnie rozwiązać - mówi wiceprezydent.

Do 13 marca w Urzędzie Miasta przyjmowane są na formularzach zgłoszenia osób chętnych pracować w ramach komitetu rewitalizacji http://rewitalizacja.bialapodlaska.pl/index.php/aktualnosci/. Zapraszani są tam szczególnie przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Obszary rewitalizacji obejmują tereny:

  • Obszar nr 1 „Centrum": od al. Tysiąclecia po ul. Zamkową (spotkania w UM)
  • Obszar nr 11 „Wola - Dworzec": od ul. Mickiewicza po Stacyjną (spotkania SP nr 5)
  • Obszar nr 14 „Osiedle Za Torami-Lotnisko: od ul. Lubelskiej po Łomaską i Dokudowską (spotkania SP nr 3).
Szczegóły na interesującej stronie: http://rewitalizacja.bialapodlaska.pl/

Najbliższe terminy warsztatów o rewitalizacji:

  • Urząd Miasta dla os. „Centrum" - 20 marca zawsze w godz. 13.45-16.45
  • SP nr 3 dla os. Za Torami-Lotnisko - 21 marca zawsze w godz. 14-17
  • SP nr 5 przy ul. Sidorskiej dla os. Wola-Dworzec - 20 marca zawsze w godz. 17-20

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo