reklama
reklama

Sprzęt za miliony leżał bezużytecznie. NIK ujawnia zaniedbania w łukowskim szpitalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SP ZOZ w Łukowie

Sprzęt za miliony leżał bezużytecznie. NIK ujawnia zaniedbania w łukowskim szpitalu - Zdjęcie główne

Szpital w Łukowie | foto SP ZOZ w Łukowie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje łukowskieSzpital na terenie województwa lubelskiego stały się przedmiotem kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Uwagę kontrolerów przykuł Szpital Powiatowy w Łukowie. Jakie uchybienia odkryto?
reklama

Głównym celem kontroli było ustalenie czy szpitale w województwie lubelskim prawidłowo i gospodarnie wydawały środki na zakup sprzętu medycznego oraz na jego utrzymanie. Sprawdzano także, czy umowy zawierane przez szpitale należycie zabezpieczały interes zamawiającego i czy egzekwowano postanowienia w nich zawarte. W kontroli uwzględniono także kwestie związane z nieodpłatnym przyjmowaniem do użytkowania sprzętu medycznego, stanem tego sprzętu, rzetelnością dokumentacji eksploatacyjnej, udostępnianiem urządzeń podmiotom zewnętrznym, jak również wycofywaniem ich z eksploatacji. Natomiast w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim kontrolerzy NIK sprawdzali, czy działania Wojewody podejmowane w latach 2020-2023 w zakresie pozyskiwania, rozdysponowania i relokacji sprzętu i aparatury medycznej były prawidłowe, gospodarne i rzetelne.

reklama

Delegatura NIK w Lublinie kontrolą objęła pięć szpitali: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie oraz SP ZOZ w Lubartowie, Kraśniku, Łukowie i w Krasnymstawie.

Niewykorzystywany sprzęt o wartości milionów złotych

Kontrola wykazała, że w latach 2021-2023 Szpital Powiatowy w Łukowie, mimo podejmowanych działań mających na celu poprawę jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych, nie wykorzystał części otrzymanego sprzętu medycznego. Podobnie, jak w lubartowskim szpitalu chodzi o urządzenia i aparaturę o łącznej wartości ponad 2,3 miliona złotych, które zostały przekazane placówce z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w ramach wsparcia walki z pandemią COVID-19.

reklama

Sprzęt ten, zamiast być używany na co dzień w walce o zdrowie i życie pacjentów, przez wiele miesięcy leżał nieużywany w magazynach szpitala. Jak wskazują kontrolerzy NIK, taka sytuacja jest nie tylko marnotrawstwem publicznych pieniędzy, ale także świadczy o braku odpowiedniego zarządzania zasobami medycznymi w placówce. 

Jednym z głównych problemów, na które zwróciła uwagę NIK, był brak odpowiedniej ewidencji i inwentaryzacji sprzętu medycznego w Szpitalu Powiatowym w Łukowie. Mimo że szpital otrzymał znaczne ilości aparatury, nie podjęto wystarczających działań, aby właściwie zarządzać tymi zasobami. Brak regularnych przeglądów i brak zgłoszeń o nadwyżkach sprzętu do Wojewody Lubelskiego czy RARS doprowadził do sytuacji, w której znaczna część przekazanego sprzętu pozostała niewykorzystana.

reklama

Kolejnym istotnym uchybieniem, na które zwróciła uwagę NIK, był brak komunikacji ze strony szpitala z odpowiednimi organami. Pomimo posiadania nadwyżek sprzętu medycznego, szpital nie poinformował o tym fakcie ani Wojewody Lubelskiego, ani RARS. Tymczasem w innych szpitalach województwa lubelskiego, które borykały się z niedoborem sprzętu, takie nadwyżki mogłyby zostać skutecznie wykorzystane.

Zalecenia NIK i działania naprawcze

W wyniku przeprowadzonej kontroli, NIK sformułowała szereg wniosków pokontrolnych, które mają na celu poprawę sytuacji w Szpitalu Powiatowym w Łukowie. Wśród nich najważniejszymi są:

- Przeprowadzenie pełnej inwentaryzacji sprzętu medycznego

- Wdrożenie procedur zarządzania sprzętem

reklama

- Poprawa komunikacji z organami nadzoru

Zawiadomienia NIK, ale nie przeciwko szpitalowi w Łukowie

W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami NIK skierowała dwa zawiadomienia do prokuratury związane ze stwierdzeniem w SP ZOZ w Lubartowie nieprawidłowości w zakresie postępowań przetargowych oraz nierzetelności danych w księgach rachunkowych oraz skierowała do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych trzy zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych w związku z zaniechaniem przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych (SP ZOZ w Lubartowie), niezłożeniem przez pracowników szpitala oświadczeń o braku okoliczności wyłączających z postępowania o zamówienie publiczne (SP ZOZ w Lubartowie) oraz dopuszczeniem do zapłaty odsetek w związku z nieterminową płatnością (SP ZOZ w Kraśniku).

Żadne zawiadomienie w sprawie uchybień w szpitalu w Łukowie nie zostało wszczęte.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu lukow24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo