Do Rady Powiatu Bialskiego wpłynęła "inicjatywa obywatelska przywrócenia województwa bialskopodlaskiego". Tęsknota za byciem stolicą województwa odzywa się co kilka lat. Tym razem pretekstem do poruszenia wśród samorządowców był nietypowy anonim... We wrześniu do wydziału organizacyjno-administracyjnego bialskiego Starostwa Powiatowego wpłynęło ręcznie pisane pismo "O przywrócenie województwa bialskopodlaskiego".
Wyglądało jakby to grupa osób usiłowała "odgrzać" bulwersujący temat.
"My, mieszkańcy miasta i powiatu Biała Podlaska, pomni wielu wspaniałych osiągnięć województwa bialskopodlaskiego w l. 1975-1998, z całego serca pragniemy restytucji naszego województwa! Wyzwalało ono słuszne aspiracje społeczeństwa. Motywacje i ambicje. Przedsiębiorczość i możliwości rozwojowe" – brzmiało pismo pisane raz wielkimi literami, a obok małymi.
"O powrót przygranicznego województwa, zwrócimy się do najwyższych władz Polski. Dziękujemy! Mieszkańcy" – kończyło się wystąpienie. Pod nim był załączony portret polskiego papieża podpisany intencjonalnym wezwaniem: "Św. Jan Paweł II nich błogosławi powrotowi województwa bialskopodlaskiego. Daj Boże!".
Sentyment i realizm
Tadeusz Łazowski (członek Zarządu Powiatu, a kiedyś przewodniczący Bialskopodlaskiego Sejmiku Samorządowego i starosta bialski) jest przekonany, że entuzjazmu do powrotu woj. bialskopodlaskiego nie byłoby w powiatach radzyńskim, parczewskim i łosickim.
- Niektórzy starsi i doświadczeni wspominają, że był to dobry czas dla południowego Podlasia. Mieliśmy podmiotowość w podejmowaniu decyzji w latach 1975-1998, wiele się na naszej ziemi działo – przypomniał. Dodał, że teraz, gdy są fundusze unijne i krajowe, byłaby większa szansa gospodarowania pieniędzmi, majątkiem komunalnym w przywróconym województwie.
- Powinna się odbyć szeroka dyskusja. To jest decyzja polityczna - stwierdził Tadeusz Łazowski.
Radny narzekał na niesprawiedliwy, nieoparty na jasnych kryteriach podział dotacji na powiaty, gdyż większe jednostki jak pow. bialski są poszkodowane. Otrzymał wiele oklasków od innych radnych.
Separacja czy fuzja?
W minionych latach różne ugrupowania w Białej Podlaskiej powracały do idei przywrócenia woj. bialskopodlaskiego. Na początku 2014 r. Sojusz Lewicy Demokratycznej rozpoczął ofensywę na rzecz przywrócenia 49 województw. Bialscy działacze tej partii, w tym Waldemar Godlewski, ówczesny wiceprezydent oraz lek. med. Riad Haidar, wówczas radny Sejmiku Wojewódzkiego i inni pozowali do zdjęć z planszami "Jestem z woj. bialskopodlaskiego". Mówili o zagrabianiu przez Lublin większości dotacji na woj. lubelskie oraz o dyskryminowaniu przez Lubelszczyznę w wielu dziedzinach południowego Podlasia.
Co kilka lat: w 2011 r., 2015 r. oraz w 2017 r. poseł PiS Adam Abramowicz występował z inicjatywą odłączenia Białej Podlaskiej i sąsiednich powiatów od woj. lubelskiego oraz utworzenia woj. południowopodlaskiego. Namawiał samorządy, aby opowiedziały się za stworzeniem nowego województwa ze stolicami w Białej Podlaskiej i Siedlcach. Uzgadniał pomysł z posłem Krzysztofem Tchórzewskim z Siedlec. Za takim pomysłem wstępnie opowiadały się Siedlce, Łosice i Węgrów.
W 2017 r. ówczesny poseł Adam Abramowicz skierował interpelację w sprawie reformy podziału administracyjnego oraz utworzenia województwa bialsko-siedleckiego. Odpowiedź Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji brzmiała: nie są aktualnie prowadzone prace dotyczące zmian w podziale terytorialnym stopnia wojewódzkiego. Wiceminister Sebastian Chwałek dawał wtedy nadzieję, że po korzystnym wyniku wyborczym, mogłyby w 2019 r. odbyć się szerokie konsultacje społeczne. Gdy proponowane zmiany zyskają społeczną akceptację, wtedy byłyby możliwe wprowadzenie ich w życie.
Minął 2019 r. i sprawa nie nabrała mocy.
W 2020 r. Bialscy Bezpartyjni Samorządowcy, wśród których ważną rolę pełni radca urzędu rzecznika dr Marek Woch, wystąpili do premiera z petycją o utworzenie województwa bialsko-siedleckiego. Nastąpiło to w ślad za przygotowaniami do podziału województwa mazowieckiego.
Czy przed kolejnymi wyborami temat podziałów na mapie administracyjnej nabierze rumieńców?
Riad Haidar, poseł KO
Muszę zapoznać się z treścią "inicjatywy", żebym mógł wypowiadać się na ten temat. Jesteśmy w bardzo ciężkim czasie, inflacja galopująca, drożyzna, wojna za granicami, realne problemy związane z brakiem opału oraz dramatyczna sytuacja ludzi z zaciągniętymi kredytami. To są realne problemy aktualnie, którymi powinniśmy się zajmować, a nie szukaniem w chwili obecnej tematów zastępczych
Waldemar Godlewski, dawny wiceprezydent bialski, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska
- Nie mogę powiedzieć, że jestem przeciwny woj. bialskopodlaskiemu. Zawsze opowiadałem się za tym województwem. Na terenie miasta powstało kilka ładnych inwestycji. Gdyby ponownie było stolicą województwa, by się wzbogaciło o nowe, przyśpieszyłby się rozwój. Możemy być dumni, że mamy choćby dwie uczelnie. Niech więc Biała Podlaska stanie się znów miastem wojewódzkim!
Dariusz Stefaniuk, poseł PiS
- Co chwila wracają takie resentymenty. W dzisiejszych realiach nie jest możliwe przywrócenie woj. bialskopodlaskiego. Nie znam przebiegu tej dyskusji, ale traktuję to jako przejaw braku rozmów na poważne tematy i wyzwania, jakie są przed naszym regionem np. jak powiat zamierza wykorzystać na swoją korzyść autostradę A2, jedyną w woj. lubelskim. Kolejne problemy, jak wykorzystać nasze położenie, rozbudowę terminala w Małaszewiczach, czy powstanie jednostki wojskowej w Białej Podlaskiej. Uciekają nam sprawy ważne, które dzieją się tu i teraz, a zajmujemy się zupełnie nierealnymi rozważaniami o przeszłości, która miałaby być przyszłością. Tak zupełnie poważnie, tak mała jednostka jak województwo bialskopodlaskie, w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu. Pomysł łączenia się z Siedlcami to zupełnie inna historia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.