reklama
reklama

Wspominamy tych, którzy odeszli

Opublikowano:
Autor:

Wspominamy tych, którzy odeszli - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieW galerii zdjęć z okazji Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego przypominamy osoby zasłużone dla powiatu bialskiego zmarłe w ciągu ostatniego roku: od listopada 2023 r. do listopada 2024 roku.
reklama

Mateusz Marzec

Pochodził z Terespola, zmarł 6 marca w szpitalu w Szczecinie. Poprzedniego dnia rano na poligonie w Drawsku Pomorskim na pasie ćwiczeń taktycznych Bucierz żołnierz kierujący bojowym wozem piechoty najechał na dwóch żołnierzy z bialskiego 1. Batalionu Zmechanizowanego. Na miejscu zginał 20-letni szeregowy Robert Jaworski, a nazajutrz w szpitalu zmarł terespolanin kapral Mateusz Marzec. Pośmiertnie zostali awansowani na kaprala i sierżanta oraz odznaczono ich srebrnym medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju".

Uroczyste i wzruszające pożegnanie zmarłych nastąpiło podczas pogrzebów zgodnie z ceremoniałem wojskowym, sierż. Mateusza Marca w Kościele pw. św. Trójcy w Terespolu, a kpr. Roberta Jakuba Jaworskiego w Kościele pw. św. Mikołaja i św. Zofii w Brzeźnicy Książęcej-Kolonia. 

reklama

W sierpniu w bialskim garnizonie na głazie odsłonięta została tablica upamiętniająca zmarłych z napisem: "W hołdzie żołnierzom Batalionu Zmechanizowanego Warszawskiej Brygady Pancernej sierż. Mateuszowi Marcowi i kpr. Robertowi Jaworskiemu. Cześć ich pamięci!"

 

Katarzyna Polaczuk

Zmarła 4 czerwca. Była zawodniczką podnoszenia ciężarów, w 1999 r. otrzymała zaświadczenie o klasie sportowej i przynależności do Kadry Narodowej. W ostatnich latach zajmowała się w ciężarach sędziowaniem. Od kilku lat społecznie działała jako sekretarz w Polskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów Masters.

reklama

Od 2011 roku pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego i oligofrenopedagogiki w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu. Była inicjatorką i organizatorką corocznej Olimpiady Przedszkolaka.

Od 2007 do 2018 roku (z przerwami) także pracowała w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu jako instruktorka sportu. Była współorganizatorką Międzynarodowego Biegu Przyjaźni Brześć-Terespol, Turnieju w Podnoszeniu Ciężarów im. Stefana Polaczuka (jej ojca) oraz Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich.

Szefową sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozostawała nieprzerwanie od 2011 do 2019 r. Zabiegała też o to, aby przy okazji każdego finału WOŚP odbył się bieg "Policz się z cukrzycą".

reklama

 

Tomasz Paszkowski

Zmarł 7 czerwca, miał 60 lat. Był sędzią Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej w Lublinie.

Uczył się m.in. w I LO im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej i później studiował w AWF Biała Podlaska. Ceniony jako niezwykle pozytywna osoba w środowisku lubelskiej siatkówki. Kibice zapamiętali go jako uśmiechniętego sędziego z chorągiewką w ręku.

Kiedy bialczanie dowiedzieli się od jego rodziny na Facebooku, że Tomasz Paszkowski prawdopodobnie na wycieczce w Tajlandii został zakażony legionellą, która doprowadziła do sepsy i ciężkiego zapalenia płuc, wielu modliło się o powrót jego do zdrowia. Niestety, sędzia siatkówki zmarł w lubelskiej klinice.

 

Henryk Jakubiuk

Zmarł 23 czerwca w wieku 75 lat. Był wieloletnim wójtem gminy Wisznice, tę funkcję pełnił w latach 1989-1994. Inicjator i wykonawca różnorodnych przedsięwzięć służących rozwojowi gminy: po pożarze budynku UG zlecił opracowanie dokumentacji na budowę ratusza, współtworzył Społeczny Komitet Budowy kanalizacji w Wisznicach. 

Miejscowi wspominają go jako życzliwego i wrażliwego na ludzkie sprawy, dobrego organizatora i gospodarza z dużym poczuciem odpowiedzialności za podejmowane decyzje i czyny.

 Był wieloletnim radnym powiatowym powiatu bialskiego. W latach 2001- 2002 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Bialskiego.

 

Mieczysław Bajkowski

Zmarł 25 lipca w wieku 66 lat. W Urzędzie Gminy Wisznice pracował od 1 września 1986 r. do 26 lutego 2024 r. Jako długoletni pracownik samorządowy był cenionym geodetą gminnym, inspektorem ds. rolnictwa i mienia gminnego w wisznickim Urzędzie Gminy. Przepracował w zespole Urzędu Gminy Wisznice prawie 37 lat. 

Od końca lutego był na upragnionej emeryturze. Niemal całe życie poświęcił sprawom tej gminy. Urzędnicy stwierdzili, że był szczery i życzliwy, oddany swoim pasjom, przy tym pomocny i zaangażowany.

 

Waldemar Godlewski

Zmarł 26 lipca po dłuższej chorobie. Był radnym Rady Miasta Biała Podlaska,  wiceprezydentem i lubelskim kuratorem oświaty.

Urodził się 27 lipca 1950 r w Ciechanowie. Był absolwentem LO im J. I. Kraszewskiego oraz AWF w Białej Podlaskiej. 

W latach 1974-1982 pracował jako nauczyciel, a potem nauczyciel-metodyk w bialskim II LO im. E. Plater. Od 1982 do 1985 r. pełnił funkcję starszego wizytatora Kuratorium Oświaty w Białej Podlaskiej. Potem, od 1985 r. do 1998 r., był dyrektorem I LO im. J. I. Kraszewskiego. W 2002 r. został lubelskim kuratorem oświaty. 

Dwukrotnie był pierwszym zastępcą prezydenta; najpierw w latach 2006-2010 oraz od grudnia 2010 do 2014 r.

Od 1974 roku należał do Związku Nauczycielstwa Polskiego, w późniejszych latach był aktywnym działaczem Lewicy, w tym SLD. W 2017 r. został wybrany na kilka lat na prezesa Koła Bialczan. 

Przez wiele kadencji był radnym miejskim w Białej Podlaskiej, w minionej jako samorządowiec Koalicji Obywatelskiej został wiceprzewodniczącym Rady Miasta. Po tegorocznych wyborach został wybrany na przewodniczącego komisji edukacji i spraw społecznych. Działał w składzie Rady Nadzorczej Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zgoda.

 

Arkadiusz Szymoniuk

Zmarł 1 sierpnia w wieku 64 lat. Pochodził z Wisznic. Urodził się w 1959 r. w Białej Podlaskiej. Był absolwentem wydziału rolniczego Akademii Rolniczej w Lublinie. W latach 1998-2004 Arkadiusz Szymoniuk pracował jako dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Grabanowie. Od 2006 do 2007 r. kierował Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ARiMR w Lublinie, a w latach 2007-2008 lubelskim Odziałem Terenowym Agencji Rynku Rolnego. Był też dyrektorem Agencji Rynku Rolnego w Lublinie.

Od 22 grudnia 2016 r Arkadiusz Szymoniuk został zastępcą prezesa w warszawskiej centrali ARiMR. W 2021 r. odszedł z ARiMR. Został członkiem rady nadzorczej w Elektrociepłowni Zielona Góra.

Samorządowcy z UG w Wisznicach stwierdzają, że był pracowitym, zaradnym, skutecznym i bardzo pomocnym życiowo i społecznie mieszkańcem gminy Wisznice. 

- Nigdy nie odmawiał pomocy. Wielki patriota, dbający o sprawy społeczności lokalnej i doceniający życie rodzinne - podkreślają.

 

Dr n. med. Agnieszka Chwaluk

Zmarła 23 września w wieku 57 lat. Była pracownikiem bialskiej Filii AWF oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Jako pracownik naukowy pracowała na stanowisku adiunkta dydaktycznego w Zakładzie Biomechaniki i Anatomii AWF. Prowadziła zajęcia dydaktyczne z przedmiotu anatomia na kierunkach: wychowanie fizyczne i sport.

 Ta zaangażowana nauczycielka akademicka dała się poznać kilku pokoleń studentów jako osoba wymagająca od siebie i od innych. Była – jak uczelnia wspominała – profesjonalistką i człowiekiem wielkiej charyzmy. Miała wiele publikacji w specjalistycznych czasopismach naukowych.

 Jako specjalistka z medycyny rodzinnej pracowała też w Poradni POZ w Międzyrzecu Podlaskim przy ul. Wiejskiej.

 

Wspominamy zmarłych z Terespola i gm. Terespol


12 listopada 2023 r. w wieku 73 lat zmarł Krzysztof Rumowski, były radny gminy Terespol.

Urodził się 19 lutego 1950 r. W latach 1994-2002 jako mieszkaniec Łobaczewa Dużego był radnym terespolskiej Rady Gminy. W 2011 roku został wybrany do rady sołeckiej w Łobaczewie Dużym. Pracował jako maszynista PKP.

 

18 stycznia w wieku 74 lat zmarł były sołtys wsi Łęgi, Tadeusz Sereda.

Urodził się on 4. stycznia 1949 r. W latach 1990-1994 był sołtysem sołectwa Łęgi (gm. Terespol). Zajmował się rolnictwem. W 2022 r. wraz z żoną panią Czesławą w terespolskim Urzędzie Gminy świętowali jubileusz złotych godów.

 

7 marca w wieku 44 lat zmarł terespolski strażak Wojciech Siczek.

To ten druh w lutym 2006 r. podczas dużego pożaru wielorodzinnego budynku mieszkalnego "Belweder" w Terespolu z narażeniem życia wyniósł człowieka, na którym płonęło ubranie, a pomieszczenia były w ogniu. Strażacy i inni mieszkańcy miasta zapamiętali go jako strażaka niosącego pomoc ludziom w trudnych sytuacjach. Niejednokrotnie narażał swoje życie, gdy niósł pomoc ratując innych. Ponad 26 lat był członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Terespolu. W 2012 r. podczas Powiatowych Uroczystości Dnia Strażaka i XIII Pielgrzymki Strażaków Powiatu Bialskiego do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia w Kodniu został odznaczony srebrnym medalem "Za Zasługi dla Pożarnictwa". Był wtedy sekretarzem komisji rewizyjnej OSP, gdzie w 2016 r. został członkiem nadzoru. Przez pewien czas pracował w Urzędzie Miasta.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama