W ostatnim miesiącu młodzież uczyła się m. in. przyrządzania dań regionalnych: pierogów z serem białym i kaszą gryczaną, pierogów szlacheckich, pyz z soczewicą, placuszków ołatek, podpłomyków. Podczas warsztatów przeprowadzonych przez pracowników działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Południowego Podlasia uczestnicy projektu pozyskali informacje o tradycyjnym wzornictwie tkackim oraz nauczyli się wykonywania kolorowych krajek na dawnym urządzeniu tkackim – bardku.
Na kolejnych spotkaniach młodzi ludzie próbowali swoich sił w odtwarzaniu regionalnego wzornictwa na plastrach drewna, torbach na zakupy oraz tkając kolorowe pasy na krosnach i krosienkach - mówi Małgorzata Zając z ECKiW OHP w Roskoszy.
WIĘCEJ INFORMACJI Z MIASTA ZNAJDZIESZ TUTAJ.
Ciekawe okazały się zajęcia o bialskich siwakach, charakterystycznych dla regionu naczyniach glinianych. Po wprowadzeniu i próbach odtworzenia wzorów nanoszonych na bialskie siwaki, przeprowadzone były warsztaty garncarskie, podczas których młodzież wykonywała własnoręcznie gliniane naczynia. Ponadto odbyły się spotkania, podczas których omawiano dotychczasowe i planowano przyszłe działania projektowe oraz spotkania z coachem.
Ubogaceni wiedzą i nowymi umiejętnościami, uczestnicy projektu zorganizowali i przeprowadzili zajęcia dla dzieci w Szkole Podstawowej w Leśnej Podlaskiej. Po wprowadzeniu i zaprezentowaniu regionalnych tradycji Południowego Podlasia grupa projektowa przeprowadziła quiz wiedzy, zajęcia plastyczne i tkackie z wykorzystaniem regionalnych wzorów i motywów. Uczestnicy zorganizowali także wystawę swoich prac oraz zaprosili dzieci do uczestnictwa w konkursie plastycznym i do zainteresowania się lokalnym rękodziełem i kulturą naszej małej Ojczyzny.
Dzieci bardzo chętnie brały udział w proponowanych zajęciach, wyrażając chęci uczestniczenia w podobnych zajęciach w przyszłości. Członkowie grupy projektowej kształcący się w zawodzie kucharz zorganizowali także warsztaty praktyczne z przygotowania regionalnych dań dla młodszych kolegów i koleżanek młodocianych pracowników ECKiW – przyszłych kucharzy - dodaje Zając.
Kolejne, planowane działania projektowe to zorganizowanie i przeprowadzenie dnia otwartego dziedzictwa kulturowego Południowego Podlasia i regionalnego rękodzieła na terenie wioski ginących zawodów ECKiW OHP w Roskoszy oraz opracowanie najciekawszych rezultatów projektu w formie online.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.