Reklama

Terespol: Rok z bogatym katalogiem inwestycji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UM Terespol

Terespol:  Rok z bogatym katalogiem inwestycji - Zdjęcie główne

foto UM Terespol

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Terespolscy radni jednogłośnie przyjęli budżet miasta na 2023 r. Były gratulacje, podziękowania i oklaski.

Reklama

– Mimo trudnych czasów, wcześniej covidu i następnie krwawej wojny, nasz budżet jest przygotowany pod kątem wydatków, inwestycji i zrównoważenia rozwoju. Zakładamy podwyżki o kwotę inflacji dla wszystkich naszych pracowników, w tym też jednostek miasta. Funduszy nam nie zabraknie – podczas środowej sesji optymistycznie burmistrz Jacek Danieluk zaczął prezentację budżetu.
 
 
Poinformował uczestników obrad i internautów, że planowane dochody na 2023 r. sięgają 33 mln zł, a wydatki 38 mln zł.
 
– Nasuwa się pytanie, skąd wziąć 5 mln zł? Nie będziemy zaciągać kredytu – zaciekawił słuchaczy i wyjaśnił, iż posłużą na to tzw. wolne środki wygospodarowane w 2022 r., czyli ponad 4 mln zł oraz oczekiwany zwrot dotacji 0,5 mln zł na konserwację pomnika Budowy Traktu Brzeskiego.

Podkreślił, że terespolskie inwestycje w obecnym roku są możliwe dzięki państwowym dotacjom, m.in. z Polskiego Ładu.

Burmistrz przedstawił bogatą listę tegorocznych inwestycji. Zapowiedział m.in., że za ok. 3 mln zł rozpocznie się budowa ścieżki rowerowej w ul. Kodeńskiej, za 2 mln zł przebudowa ulicy Orzeszkowej (z Polskiego Ładu), Akacjowej i Popiełuszki. Firma budowlana obiecała, że już w pierwszym kwartale zakończy budowę bloku wielorodzinnego. Ruszy też kosztująca ok. 5 mln zł budowa żłobka i przedszkola. Ponad 6 mln zł trafi na dokończenie budowy sieci kanalizacyjnej razem z wymianą przepompowni (obie inwestycje też z Polskiego Ładu). W dyskusji jedynie radny Paweł Jurkowski zapytał o odwodnienie jednego ze skrzyżowań w ul. Sienkiewicza. Burmistrz wyjawił, że także jemu to skrzyżowanie spędza sen z powiek, ale pojawił się "genialny pomysł" wykonywania kolejnych uzupełniających się odwodnień skrzyżowań.

Jacek Danieluk obiecał, iż prawdopodobnie po odwodnieniu ul. Granicznej przyjdzie czas na ul. Sienkiewicza, jeśli nie w 2023 r., to na 99,9 proc. w 2024 r. Następnie przewodniczący Rady Miasta Jarosław Tarasiuk odczytał pełną treść uchwały budżetowej wraz z liczbami określającymi dochody i wydatki oraz sposób pokrycia deficytu. Trzynastu radnych obecnych na sesji jednogłośnie przyjęło uchwałę. Przewodniczący gratulował urzędnikom tworzącym projekt. Radni klaskali. Burmistrz podziękował wszystkim radnym, sekretarzowi miasta, skarbnikowi i pracownikom jednostek miejskich.

– Terespolanie odczują w 2023 r. zmiany – zapowiedział Jacek Danieluk.

 

 

Budżet proinwestycyjny


Planowane dochody Terespola mają wynieść 33,03 mln zł, a wydatki 38,30 mln zł. Planowany deficyt miałby wynieść 5,27 mln zł. Pokryć jego powinny nadwyżki wolnych środków z kredytów i pożyczek z lat ubiegłych 3,78 mln zł oraz nowe kredyty i pożyczki w wysokości 1,5 mln zł. Obsługa długu w 2023 r. będzie kosztować budżet miejski aż 1,03 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy