Reklama

Terespol: Odżyło święto wschodnich kolęd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Terespol: Odżyło święto wschodnich kolęd - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Z sukcesem w Terespolu został przywrócony Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. W miniony weekend wystąpiło około 20 zespołów, w tym aż 6 ukraińskich oraz słowacki i rumuński.

Reklama

- Ramię w ramię katolicy i prawosławni, a może też i protestanci, siedzimy na sali. To świadectwo istnienia ekumenizmu na południowym Podlasiu – powiedział uroczyście otwierający festiwal arcybiskup lubelsko-chełmski Abel.

Szczególnie podziękował on za patronat wicepremierowi Jackowi Stasinowi oraz jego przedstawicielowi wręczył dedykowany politykowi wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. W imieniu Świętego Soboru Biskupów Polskiego Kościoła Prawosławnego wręczył burmistrzowi Terespola Jackowi Danielukowi Order Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia za prace dla dobra Cerkwi prawosławnej.
Występy 12 chórów oraz wielu zespołów wokalnych i folklorystycznych podziwiało ponad 500 widzów. Wydarzeniem artystycznym były występy m.in. męskiego kwintetu z miasta Jassy (Rumunia) i Chóru Wydziału Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Preszowie oraz laureata festiwalu muzyki cerkiewnej w Hajnówce - Chóru Chabry Parafii Prawosławnej Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi (rodzinnej miejscowości arcybiskupa).

Ciepło i gorącymi oklaskami były witane ukraińskie chóry i zespoły (głównie folklorystyczne) z Łucka i okolic. Niedawno powstałe dwa chóry z Biłgoraja i Chełma debiutowały w Terespolu. Podobnie Chór Rodziny Susidko został stworzony też przed festiwalem.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy