Reklama

Sytuacja na granicy z Białorusią [RAPORT, najnowsze wiadomości] 9.11

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: twitter policja

Sytuacja na granicy z Białorusią [RAPORT, najnowsze wiadomości] 9.11 - Zdjęcie główne

foto twitter policja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Na polsko-białoruskiej granicy koczują imigranci m.in. z Afganistanu, Syrii i Iraku, którzy próbują nielegalnie przekroczyć granicę. Na bieżąco monitorujemy sytuację związaną z kryzysem migracyjnym na wschodniej granicy Polski. Sprawdź, co nowego!

Reklama

16:53 Głos zabrał Mariusz Błaszczak - minister obrony narodowej, który zaznaczył, że sytuacja "jest najpoważniejszym testem od dekad"

- Funkcjonariusze zdają ten egzamin celująco - mówi Mariusz Błaszczak.

16:49 Kontrola sytuacji

Szef MSWiA zapewniła, że sytuacja jest pod kontrolą na tyle, na ile można.

16:40 Na mównicę wchodzi Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji

- Około 1,5 tys. osób próbowało wczoraj siłowo przełamać granicę państwa polskiego - mówi Mariusz Kamiński.

Dodaje, że teraz przy granicy jest od 3 do 4 tysięcy migrantów. Podkreślił, że "będą dążyli do kolejnego szturmu na granicę".

16:37 Liczba funkcjonariuszy na granicy

Szef rządu poinformował, że na granicy jest obecnie blisko 15 tys. funkcjonariuszy Straży Granicznej i 13 tys. żołnierzy.

16:30. Premier powiedział, że Alaksander Łukaszenka czasem z przemocą, przesuwa ludzi, z Mińska na wschodnią granicę Polski.

- To Łukaszenka używa tych ludzi jak żywych tarcz i to on jest odpowiedzialny za to, żeby ci ludzie wrócili do swoich krajów - podkreśla.

16:16 Głos zabrał Mateusz Morawiecki - premier RP. Podziękował Andrzejowi Dudzie - prezydentowi RP i Jarosławowi Kaczyńskiemu - prezesowi PiS.

-  Neoimperialna polityka Rosji postępuje. Widzimy to dokładnie, obserwujemy te kroki. One są rozłożone w czasie, ale to właśnie ostatni atak Łukaszenki pokazuje determinację realizacji scenariusza odbudowy imperium rosyjskiego - mówi premier Mateusz Morawiecki. - Na wschodniej granicy mamy do czynienia nie tylko z przemocą. Mamy do czynienia ze spektaklem, którego celem jest naruszenie granicy Polski, wprowadzenie chaosu. Dokładnie to samo z innego kierunku to było realizowane kilka lat temu (...)  Gdyby nie te zabezpieczenia, to dziś kolumny migrantów popychane z tyłu kolbami karabinów, maszerowałyby już przez granicę Polski. To właśnie tamte zabezpieczenia okazały się kluczowe. Dziękuję bardzo panu prezydentowi, panu prezesowi. Te kroki budują lepszą przestrzeń bezpieczeństwa.

16:09 Zaczyna się specjalne posiedzenie Sejmu

- To być może jedno najważniejszych posiedzeń Sejmu w tej kadencji - mówi Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP - To, co się wydarzyło wczoraj, wskazuje na eskalację działań reżimu białoruskiego.

14:39 Migranci za płotem

-  Bezpośrednio za płotem z drutu kolczastego znajduje się duża grupa migrantów. Te osoby pilnowane są przez uzbrojonych żołnierzy ze służb białoruskich. Oni, można odnieść takie wrażenie, uniemożliwiają im odejście z tamtego miejsca - poinformował podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

14:11 Dziś specjalne posiedzenie Sejmu

Dziś o godzinie 16:00 zacznie się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym zostaną przedstawione informacje dotyczące sytuacji na granicy.

- Posłowie wysłuchają informacji rządu o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i podejmowanych w związku z nią działaniach. Informacje mają przedstawić premier oraz szefowie resortów (MSWiA, MON) odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Zaplanowano też 10-minutowe oświadczenia przedstawicieli klubów parlamentarnych - informuje portal Gazeta.pl

14:00 Cała Polska wdzięczna

- To co widziałem tutaj przed chwilą - odebrałem meldunki pana ministra, panów generałów, panów pułkowników - to bardzo profesjonalna służba, bardzo dobrze zorganizowane działanie. Bardzo dobrze zorganizowane działania na każdym odcinku - mówił dziś premier Mateusz Morawiecki do funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy w Kuźnicy Białostockiej.

ZOBACZ WIDEO :

 

13:40 "Unia Europejska mogłaby pomóc Białorusi"

Jak informuje onet.pl, szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow porównał we wtorek sytuację na granicy polsko-białoruskiej z falą uchodźców z terytorium Turcji.

- Unia Europejska wspierała finansowo pozostanie uchodźców w Turcji - mówił Ławrow;

Według niego UE mogłaby tak samo pomóc Białorusi.

- Dlaczego nie można również pomagać Białorusinom, którzy mają pewne potrzeby, tak aby uchodźcy, których Litwa i Polska nie chcą wpuszczać na swoje terytorium, żyli w normalnych warunkach?

Powiedział również , że początkiem kryzysu jest "polityka, którą kraje NATO i Unii Europejskiej prowadziły przez wiele lat wobec Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej"

12:41 Niewykluczone zaostrzenie sankcji gospodarczych

- Nie chodzi tylko sankcje, które dotyczące zakazu wjazdu na przykład na teren UE, ale przede wszystkim jesteśmy zwolennikami sankcji gospodarczych - mówił dziś w radiu Wnet rzecznik rządu Piotr Müller. Tłumaczy, że oprócz zamknięcia zamknięcie ruchu kołowego i pieszego na granicy w Kuźnicy "dalej idące konsekwencje nie są wykluczone".

 

11:21 Polska Agencja Prasowa poinformowała o wizach

- Unia Europejska zawiesiła przepisy o ułatwieniach wizowych dla urzędników białoruskiego reżimu. Decyzja ta jest odpowiedzią na trwający atak hybrydowy białoruskiego reżimu - informuje PAP.

10:50  Andrzej Duda - prezydent RP o sytuacji na granicy

Do sytuacji odniósł się prezydent w trakcie konferencji prasowej.

            - Trzeba sobie jasno powiedzieć, jest to akcja hybrydowa prowadzona przez reżim białoruski przeciwko Polsce i UE. Te grupy migrantów, które szły do granicy, te kilka tysięcy osób sterowane były przez służby białoruskie, które w ostatniej chwili sprowadziły tych ludzi z normalnej szosy do lasu, aby atakowali granicę polsko-białoruską - powiedział Andrzej Duda. - Mamy teraz koczowisko migrantów, którzy są blokowani przez służby białoruskie, aby nie mogli zejść z tego terenu.

8:45 Czarnek ostro o sytuacji na granicy

Sytuację na granicy skomentował goszczący wczoraj w Łukowie Przemysław Czarnek.

 - To jest wojna, a amunicją sa migranci - podsumował.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ

ZOBACZ WIDEO :

 

 

08:30 Ruch graniczny przekierowany

Jak informuje Staż Graniczna w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej dziś (9 listopada) od godz 7 do odwołania został zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy.

- Podróżni powinni się kierować na przejście graniczne w Terespolu i Bobrownikach - czytamy na stronie Komendy Głównej Straży Granicznej

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE TEKST: Granicznego muru na Lubelszczyźnie nie będzie [Zapadły decyzje o budowie zabezpieczenia granicy państwowej z Białorusią na długości 180 km na terenie Podlasia. Poza zaporą pozostanie jednak 171 km na Bugu w woj. lubelskim oraz jeszcze 67 km w woj. podlaskim (część na rzeczkach i bagnach)].

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy