Anna Stanek w 1980 r., po studiach, rozpoczęła pracę w ówczesnym bialskim Wojewódzkim Domu Kultury jako instruktor. Później szyld tej instytucji zmieniał się na Regionalny Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Kultury i ostatecznie Bialskie Centrum Kultury. Pracowała z recytatorami, którzy byli laureatami konkursów krajowych. Niektórzy zostali zawodowymi aktorami. Stanek wymyśliła i kontynuowała przez lata oryginalną imprezę z recytacją i śpiewaniem poezji "Magiczny teatr słowa", prowadziła grupę teatralną "Elipsa", sięgając po ambitny repertuar. Została zapamiętana przez bialczan i miłośników kultury z powiatu z działań artystycznych: happeningów plenerowych dla dzieci i młodzieży "Strachy polne", a także z "Nocy poezji", "Zaduszek artystycznych" oraz z Bialskiego Karnawału Teatralnego. Była współzałożycielką Bialskopodlaskiego Stowarzyszenia Jazzowego i reaktywowała oddział bialski Towarzystwa Kultury Teatralnej, którego była prezesem przez 18 lat. Przez pewien czas była niedoceniana i znosiła torpedowanie jej pomysłów. Obecna nagroda rekompensuje jej ten czas goryczy.
Więcej informacji z Białej Podlaskiej znajdziesz TUTAJ.
Przez dziesięciolecia z sercem do ludzi
Także Małgorzata Maciejewska przepracowała w kulturze 40 lat, od 1980 r. wykonywała zawód instruktora ds. plastyki z wielkim zaangażowaniem i pasją. Najpierw, do 2012 r., zatrudniona była w Miejskim Domu Kultury przekształconym później w Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Zygmunta Augusta. Od 2012 r. pracowała jako starszy instruktor Bialskiego Centrum Kultury. Zrealizowała wiele przedsięwzięć i działań z różnych dziedzin plastyki i form przekazu artystycznego, wkładała w to serce i zaangażowanie. Tworzyła kostiumy do wielu spektakli grup teatralnych oraz wydarzeń i spektakli organizowanych przez inne instytucje miasta. Aż przez 20 lat organizowała cieszące się dużym powodzeniem konkursy, m.in. "Znany bialczanin w karykaturze" i "Karta świąteczna". Przygotowywała wystawy, w tym cykliczną "Kobiece hobby". Dużym zainteresowaniem cieszyły się organizowane przez nią warsztaty z różnych dziedzin rękodzieła artystycznego. Przez lata prowadziła dziecięce koło plastyczne "Paleta" oraz młodzieżowe koło "Batiku".
– Jesteśmy dumne, że po wielu latach pracy nas doceniono. Cieszę się, że otrzymuję nagrodę z koleżanką, z którą przez lata pracowałam. Mam satysfakcję, że Bialskie Centrum Kultury nadal daje mi szansę współpracy przy przygotowywaniu kostiumów do sztuk teatralnych – powiedziała nam Małgorzata Maciejewska.
Prezydent docenia i przeprasza
Prezydent Michał Litwiniuk wręczył każdej zasłużonej emerytce nagrodę pieniężną – po 3,5 tys. zł, statuetkę i dyplom.
– Nie można uwierzyć, że panie przepracowały 40 lat w bialskiej kulturze. Była to droga znaczona zaangażowaniem, wykorzystaniem swego talentu do rozwoju potencjału miasta dzięki spektaklom i konkursom, pracy dla kilku pokoleń – podkreślił prezydent.
Przeprosił laureatki za "nieumiejętne organizowanie" tego wydarzenia w czasie akurat wówczas rozgrywanego meczu piłkarskiego Polska-Szwecja. Po uroczystym wręczeniu dorocznej nagrody zaprezentowano spektakl "Teatru Słowa" na motywach obfitującej w humor komedii Jana Drdy "Igraszki z diabłem". Oczywiście kostiumy i charakteryzację przygotowała Małgorzata Maciejewska. Aktorzy-amatorzy zaprezentowali się w amfiteatrze całkiem dobrze i niemal bez tremy. Było to miłe do oglądania.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.