Autorzy rankingu: prof. Paweł Swianiewicz i adiunkt Julita Łukomska na podstawie wielu źródeł, m.in. GUS i sprawozdań budżetowych samorządów, przeanalizowali sukcesy finansowe (związane z budżetem jednostek), ekonomiczne (stan gospodarki lokalnej), infrastrukturalne (komunalna infrastruktura techniczna) oraz społeczne (polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ochrona środowiska i lokalny transport publiczny).
Opublikowali wyniki w tych czterech grupach i końcowy wskaźnik sukcesu jako sumę czterech wskaźników cząstkowych.
Zestawili oni miejsca konkretnych samorządów z lat 2017-2022 oraz z poprzednich okresów, od 1998 do 2002.
Awansujący od poprzedniej kadencji do 3. miejsca Lublin zajął 8. pozycję pośród 18 miast wojewódzkich. Pod względem sukcesu infrastrukturalnego był nawet 5.
Pęd do czołówki kraju
Biała Podlaska odnotowała osiągnięcie, jakim jest wśród 48. miast na prawach powiatu 5. pozycja w Polsce. W danych cząstkowych zaskakuje sukces infrastrukturalny Białej Podlaskiej, która została krajowym liderem w grupie miast na prawach powiatu, na co prawdopodobnie wpłynęła budowa wielu ścieżek rowerowych oraz znacząca liczba oddawanych mieszkań.
W kategorii wykazanych 267 miast powiatowych wystrzelił w górę Lubartów: awans w rankingu w czasie ostatniej kadencji aż o kilkadziesiąt miejsc Lubartowa (zajął 20. miejsce), Świdnika (27.), Radzynia Podlaskiego (30.), Parczewa (64.), Łukowa (68.), Opola Lubelskiego (123.) i Puław (147.). Biłgoraj co prawda spadł o 19 miejsc, ale nadal zajmuje dobrą 56. lokatę.
Głównie na tak dobre miejsca naszych samorządów w tabelach wpływ miały sukcesy infrastrukturalne i społeczne.
Imponujące awanse
W kategorii 631 miasteczek, reprezentanci naszego regionu zajęli miejsca bardziej odległe w rankingu, ale bardzo awansowały w ostatniej kadencji. Najlepiej wypadł Tarnogród, skacząc z pozycji 562. na 55. Kock podniósł się w tabeli z 480. miejsca na 71., Międzyrzec Podlaski zaś z 472. na 104., Stoczek Łukowski z 322. na 111. oraz Nałęczów ze 153 na 150. Terespol zaś spadł ze 113. lokaty na 156.
W grupie gmin wiejskich wśród 1513 ujętych samorządów w rankingu zdumiewają wysokie pozycje w tabeli i rewelacyjne awanse naszych reprezentantów. Na bardzo dobrą, drugą lokatę w kraju z 1178. awansował Puchaczów. Autorzy opracowania poświęcili mu wiele miejsca.
– Kompleksowy rozwój gminy to nie tylko zaszczytne miejsca w konkursach i rankingach, ale zamierzone działania obniżające koszty życia naszych mieszkańców, poprawę ich bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu codziennego funkcjonowania. To także dbałość o historię i planowanie przyszłości – wypowiedział się w tej "Wspólnocie" Adam Grzesiuk, wójt gminy Puchaczów.
Piotr Dragan, wójt gm. Wisznice też nie ukrywał radości, gdy na swoim facebookowym profilu ogłosił: – Gmina Wisznice uzyskała bardzo wysoką, bo: 4. pozycję na 1513 gmin w kraju w podsumowaniu cząstkowym – sukces społeczny oraz 29. pozycję na 1513 gmin w kraju.
Warto dodać, że Puchaczów awansował z pozycji 1178 (w latach 2013-17), a Wisznice z miejsca 1196. na 29. Dobre miejsca zajęły też wykonujące olbrzymi skok w tabeli gminy – na lokaty: Konstantynów 77., Stoczek Łukowski 83., Ulan Majorat 85., Jabłoń 102. i Międzyrzec Podlaski 105.
Prawdopodobnie te wyniki będą istotnym argumentem obecnie rządzących samorządowców za reelekcją w obecnej kampanii wyborczej.
Marek Pietrzela
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.