Reklama

Reklama

Prokurator zarzuca Kamilowi I. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą

Opublikowano: pt, 16 kwi 2021 08:02
Autor:

Prokurator zarzuca Kamilowi I. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Prokuratura Okręgowa prowadzi postępowanie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej przy granicy w gm. Terespol. Jednym z podejrzanych o udział w tym gangu jest znany, młody przedsiębiorca Kamil I.

Reklama

Tuż przed świętami straż graniczna zlikwidowała zorganizowaną grupę przestępczą, która wyspecjalizowała się w kontrabandzie papierosowej.

 
Zatrzymano 5 obywateli Polski
Por. Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej poinformował nas, że funkcjonariusze NOSG działający pod nadzorem Ośrodka Zamiejscowego Prokuratury Okręgowej w Białej Podlaskiej ustalili metody działania osób zajmujących się przemytem papierosów z Białorusi do Polski przez rzekę graniczną Bug,  dalszego transportu używek oraz dokładnego podziału ról w strukturze grupy przestępczej.

– Do sprawy zatrzymano 5 obywateli Polski, którym postawiono zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych wynikających z narażenia Skarbu Państwa na straty wynikające z nieuiszczonych opłat celnych i podatku VAT. Podczas zatrzymań dokonano również przeszukań miejsc zamieszkania podejrzanych, gdzie ujawniono i zabezpieczono dowody prowadzenia nielegalnej działalności, które zostaną wykorzystane w toku prowadzonego postępowania – podkreśla porucznik.

Mieli przemycić 389 tys. paczek papierosów

Dodaje, że zgromadzony w sprawie materiał pozwolił prokuratorowi okręgowemu na przedstawienie zatrzymanym zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przemytu co najmniej 389 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o łącznej wartości ponad 5,6 mln zł i nielegalnego ich wprowadzenia do obrotu na obszar celny UE. Wstępnie obliczono, że uszczuplenie w podatku akcyzowym mogło wynieść co najmniej 6,8 mln zł.

Prokurator Agnieszka Kępka, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie, powiedziała nam, że Kamilowi I. postawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, przemycanie papierosów i uczynienie z tego dodatkowego źródła dochodu. Zarzucono mu także nielegalne przekraczanie granicy oraz organizowanie innym osobom przestępcze naruszenie granicy.

Sąd nie aresztuje, prokurator składa zażalenie

Zastępca prokuratora okręgowego Jacek Drabarek poinformował nas, że w sumie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej otrzymały cztery osoby.

– W stosunku do dwóch osób skierowaliśmy wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie. Sąd jednak nie zastosował wobec nich żadnego środka zapobiegawczego. Złożyliśmy zażalenie na decyzję sądową – podkreśla prok. Jacek Drabarek.

Por. Dariusz Sienicki zaznaczył, że wobec sprawców prowadzący śledztwo prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozoru policji. Sprawa ma charakter rozwojowy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.