Tour de Konstytucja PL to wydarzenie z udziałem artystów, prawników, osób zaufania społecznego i wolontariuszy. Obywatelski cykl spotkań promujący ideę demokracji, powiązany z edukacją obywatelską, dociera nie tylko do dużych miast, ale także do mniejszych miejscowości i wiosek w całej Polsce.
Warto zrobić więcej
Chodzi m.in. o przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej, propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich zagwarantowanych w Konstytucji i Karcie Praw Podstawowych UE.
Głównym organizatorem jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.
Do Białej Podlaskiej Tour De Konstytucja zawitał 28 lipca. Spotkanie na pl. Wolności było dla głównego organizatora 76 przystankiem na mapie Polski.
- Nasze spotkanie nie jest po to, byśmy się poklepali po plecach, poszli do domu i powiedzieli, że nabrałem sił i jest ok. Po naszym spotkaniu warto zrobić coś więcej, coś, co jest możliwe do wykonania naszymi rękami - mówi Robert Hojda, organizator wydarzenia.
Przypominał, że podczas spotkania nie ma polityki i polityków, a to, co dziś dzieje się w kraju, to głęboki podział "właśnie przez politykę".
- Mam na myśli każdą ze stron politycznych. Jedni wykorzystali Konstytucję do tego, aby nas podzielić i załatwić swoje interesy. Inni nie dopilnowali i popełnili grzech zaniechania. Te podziały między nami są głębokie i bardzo dotkliwe. Coraz trudniej nam rozmawiać w pracy, czy w domu - wyjaśnia Hojda.WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.
reklama
Współczesny sędzia
Wśród zaproszonych do Białej Podlaskiej gości byli m.in. sędziowie Igor Tuleya i Wojciech Hermeliński.
- Sędziowie chętnie uczestniczą w tych spotkaniach, bo wpisują się one w model sędziego z XXI wieku, czyli obywatelskiego, który nie zamyka się w murach sądu, tylko wychodzi do ludzi, prowadzi dialog, rozmawia - mówi sędzia Tuleya.
Dodaje, że to obopólna nauka.
- Obywatele lepiej rozumieją przepisy prawne, my uczymy się tego, czego oczekują obywatele od nowego sądu - wyjaśnia.
Uważa, że od kilku lat obywatele są coraz bardziej świadomi swoich praw.
- To z pewnością duży plus ostatnich lat. Owszem, praworządność jest niszczona, ale z drugiej strony świadomość prawa wśród obywateli rośnie. Z roku na rok społeczeństwo jest coraz bardziej świadome - przekonuje.
Jak mówi, obywatele pytają m.in. o niezależność sądów, niezawisłość sędziów, o ich prawa i obowiązki. Ale też zdarzają się praktyczne pytania z zakresu prawa cywilnego, karnego czy pracy.
Obowiązek obrony Konstytucji
W bialskim spotkaniu uczestniczyło - na samym początku - kilkadziesiąt osób. Jednak z każdą minutą przybywało uczestników. Ludzie chętnie robili sobie zdjęcia z znanymi sędziami, prosili również o podpisywanie egzemplarzy Konstytucji.
- Nie kto inny, tylko obywatele przyjęli Konstytucję po uchwaleniu jej przez parlament w drodze referendum. Szacunek dla Konstytucji jest również szacunkiem dla obywateli, którzy ją przyjęli. Powinna być przestrzegana. Kiedy władza ją niszczy, trzeba się temu przeciwstawić - mówi Stanisław Dembowski, bialczanin, członek Komitetu Obrony Demokracji.
Pan Janusz z Białej Podlaskiej przyszedł na spotkanie, by bronić ustawy zasadniczej.
- To mój obowiązek, tym bardziej, że rządzący łamią Konstytucję. Bardzo potrzebne są takie spotkania, tylko ubolewam nad tym, że we wschodniej Polsce jest to niepopularne - powiedział nam.
reklama
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.