Reklama

Powiat bialski : Wojewoda nie dogadał się ze starostą

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Powiat bialski : Wojewoda nie dogadał się ze starostą - Zdjęcie główne

W 2017 r. ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek dogadywał się z gospodarującym biurowcem przy ul. Brzeskiej ówczesnym bialskim prezydentem Dariuszem Stefaniukiem

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Pomiędzy bialskim Starostwem Powiatowym a Lubelskim Urzędem Wojewódzkim trwa spór o należności za korzystanie z biurowca przy ul. Brzeskiej. Starosta był niezadowolony, że ten temat chciał "publicznie rozwlekać" wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Daniel Dragan.

Reklama

Ten samorządowy polityk PO zabrał głos na ostatniej sesji Rady Powiatu Bialskiego. Wspomniał o problemach z wyegzekwowaniem należności za wystawioną na 380 tys. zł fakturę związaną z wynajmowaniem w budynku starostwa pomieszczeń na potrzeby działającej tam delegatury LUW.

 

Sprawa jest bardzo delikatna

 

– Kiedy budynek należał do LUW, nie sprawialiśmy problemów. Bardzo dobrze, że Zarząd Powiatu Bialskiego podjął działania w celu przeciwdziałania uprzywilejowanej pozycji LUW. Lubelski urząd musi nam płacić za korzystanie z budynku – twardo podkreślił radny Daniel Dragan.

 

Starosta bialski Mariusz Filipiuk nie ukrywał pewnego zakłopotania.

 

– Sprawa jest bardzo delikatna, próbujemy wyprostować pewne zaszłości. Nie chodzi o to, abyśmy się medialnie przepychali i udowadniali swoje racje. Chodzi o to, aby utrzymywać dobre relacje z jednostką rządową, aby nadal funkcjonowała na terenie Białej Podlaskiej. Publiczne rozwlekanie tego tematu nie będzie służyć nikomu – zauważył starosta.

 

Zaproponował radnemu spotkanie, aby udzielić wiceprzewodniczącemu pełnej informacji. Daniel Dragan podziękował za informację.

 

– Wierzę w dobre i szczere intencje zarządu, że będzie chciał zabezpieczyć interes powiatu – zakończył.

 

Stanowisko wojewody

Skierowaliśmy do LUW pytanie, dlaczego urząd nie chce płacić pełnej należności bialskiemu starostwu.

 

– Lubelski Urząd Wojewódzki zapłacił Starostwu Powiatowemu z tytułu korzystania na zasadzie użyczenia z pomieszczeń w budynku przy ul. Brzeskiej 41 w Białej Podlaskiej 226 642,45 zł. Pozostała należność nie została zapłacona i jest należnością sporną. LUW nie zawarł ze Starostwem Powiatowym umowy najmu pomieszczeń – poinformowała rzecznik wojewody, Agnieszka Strzępka.

 

Przypomniała, iż kiedy nieruchomość przy ul. Brzeskiej stanowiła własność Skarbu Państwa, w 2008 r. i 2009 r. wojewoda lubelski udzielił zgody na darowanie tej działki Starostwu Powiatowemu, aby umożliwić mu wykorzystanie nieruchomości na budowę powiatowego centrum administracyjnego. Okazało się jednak, że z biegiem lat nie wykorzystano darowizny na ten cel i zgodnie z umową w formie aktu notarialnego, musiała zostać zwrócona. W październiku 2012 r. wojewoda wydał zarządzenie o darowiźnie tym razem na rzecz Miasta Biała Podlaska (otrzymało ono 592060/604800 części zabudowanej nieruchomości, pozostały fragment uzyskało Krajowe Biuro Wyborcze). Na koniec grudnia 2020 r. Gmina Miejska Biała Podlaska zbyła swoje udziały w działce przy ul. Brzeskiej na rzecz Powiatu Bialskiego (zawarto w tej sprawie umowę zamiany w formie aktu notarialnego).

 

– Następnie trwały negocjacje prowadzone pomiędzy LUW a Powiatem Bialskim w celu zawarcia umowy użyczenia. Zasada korzystania z pomieszczeń – w oparciu o umowę użyczenia, według wykazu kosztów przedstawionych przez Powiat Bialski nie była kwestionowana. Jednakże do projektu umowy użyczenia przedstawionego przez Powiat Bialski, LUW wniósł poprawki. Nie zostały one uwzględnione w jakimkolwiek zakresie przez powiat – wyjaśnia nam rzecznik.

 

Dodaje, że nie doszło do zawarcia umowy w formie pisemnej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy