Reklama

Powiat bialski : Szansa na przywrócenie komunikacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: (Pim)

Powiat bialski :  Szansa na przywrócenie komunikacji - Zdjęcie główne

foto (Pim)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Po zlikwidowaniu w maju przez firmę Garden Service 23 kursów busów w powiecie bialskim, istnieje możliwość odbudowy części połączeń. Pod warunkiem, że wójtowie zechcą skromnie wesprzeć tę inicjatywę. W tej sprawie Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej skierowało do nas wyjaśnienie.

Reklama

W poprzednim numerze "Wspólnoty" informowaliśmy o rosnącym wykluczeniu komunikacyjnym uboższej ludności pow. bialskiego. Nagle lokalna firma przewozowa ze Świdnika podjęła decyzję, że nie będzie realizować 23 kursów, w tym 10. do Terespola.

Starosta deklaruje pomoc

Dariusz Teleszko, dyrektor wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, poinformował nas, że w 2022 r. do powiatu bialskiego wpłynie nie więcej niż 131 tys. zł dopłaty ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Na podstawie umowy zawartej z wojewodą lubelskim, dofinansowane są 4 linie komunikacyjne.

Dwie linie po dwa kursy na trasie Międzyrzec – Zasiadki – Międzyrzec oraz Międzyrzec – Strzakły obsługuje PKS Międzyrzec. Garden Service zaś obsługuje dwa kursy na trasie Terespol – Janów Podlaski oraz cztery Kodeń – Terespol.

– Starosta Bialski poinformował prezesa Garden Service Jacka Przybysza, iż powiat, zgodnie z ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie drogowym, obowiązany jest ogłaszać z rocznym wyprzedzeniem zamiar świadczenia przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Oznacza to, że w 2022 r. powiat bialski może realizować tylko przewozy na liniach zawartych w ogłoszeniu z dnia 28 czerwca 2021 r., (ze zm. z dnia 30.09.2021 r.) – tłumaczy dyr. Dariusz Teleszko.

Dodaje, że starosta proponował prezesowi Gardenu ponowne rozmowy z gminami i ewentualnie utworzenie związków międzygminnych, jako najszybsze rozwiązanie problemu i ewentualne otrzymanie dotacji z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

– Jednostki samorządowe, które w ostatnich dwóch latach nie organizowały przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, mogą zacząć je organizować bez konieczności ogłaszania zamiaru świadczenia przewozów z rocznym wyprzedzeniem. Jednocześnie starosta bialski zadeklarował gminom pomoc przy składaniu wniosków, jak i rozliczeniu dopłat do przewozów – wyjaśnia dyrektor.

Czy ludziom wystarczy odwagi?

Na stronie internetowej Gardenu wielu podróżnych wskazywało, że likwidowane połączenia są bardzo potrzebne.

Osoby zainteresowane mogą w formie petycji, czy poprzez swoich radnych apelować do wójtów o odtworzenie połączeń z wykorzystaniem dotacji z funduszu, powiatu i gmin, aby firma przewozowa nie musiała dokładać do kursów. Czy jednak ludziom wystarczy odwagi?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy