Reklama

Powiat bialski : Drewno podrożało, ale nie ma walki o chrust

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Powiat bialski :  Drewno podrożało, ale nie ma walki o chrust - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Niewielkim zainteresowaniem klientów cieszy się gałęziówka, błędnie nazywana chrustem.

Reklama

Na sesji Rady Powiatu Bialskiego jej wiceprzewodniczący Daniel Dragan zapytał władze, jak ludzie mający kłopoty z zakupem węgla mogą zbierać w lasach drewno. Ironicznie zauważył, że to rząd miał wskazać zbieranie chrustu jako szansę na ogrzewanie domów.

Bialski nadleśniczy Tomasz Bylina (wiceprzewodniczący rady) oraz zastępca nadleśniczego w Chotyłowie Mariusz Kiczyński (przewodniczący rady) cierpliwie wyjaśniali Draganowi, swemu koledze z prezydium, że problem jest poważny. Tłumaczyli, iż od dawna ludzie wyrabiają spore ilości drewna. A z chrustu kpi się przez niewiedzę.

W istocie nie chodzi bowiem o igliwie i małe gałązki, a większe gałęzie, które można ściąć, zebrać i kupić. Obaj leśnicy zgodnie podkreślali, iż Lasy Państwowe zawsze otwarte są na potrzeby ludzi.

Tomasz Bylina wyjaśnił, że w istocie chodzi o pozyskiwanie drewna małowymiarowego, czyli gałęzie grubości do 7 cm i niewymiarowe obrzynki po ścięciu drzew.

– Trzeba zadzwonić do leśniczego i umówić się, aby on wydzielił miejsce, gdzie osoba fizyczna (nie dotyczy to firm) będzie mogła złożyć przygotowane przez nią drewno. Po zapłaceniu w nadleśnictwie za gałęzie, ta osoba może je odebrać – tłumaczył nadleśniczy.
Dyskutanci wskazywali na to, że w lecie trudniej pozyskać gałęziówkę, gdyż wtedy pracownicy nadleśnictw bardziej zajęci są pielęgnacją lasów, a nie wycinką, po której pozostają gałęzie wymagające obróbki, uporządkowania i złożenia w stos.
 Klienci nie rwą się do samowyrobu gałęziówki Nadleśniczy Tomasz Bylina powiedział nam, że chociaż gałęziówka jest stosunkowo tania, to jednak na ogrzanie mieszkania przez sezon zimowy potrzeba aż kilkanaście wozów konnych pełnych gałęzi.

– Większym zainteresowaniem cieszy się przygotowane przez nas drewno opałowe. Ludzie wolą gotowy opał. Wiele osób mieszkających na wsi i w miastach chce takie drewno do kominka – mówi nadleśniczy.

 Piotr Musiał, nadleśniczy z Nadleśnictwa Chotyłów powiedział nam, że na terenie przygranicznym dużo drewna poszło na potrzeby wojska stacjonującego przy Bugu.

–  Obecnie pula na sprzedaż była zatem ograniczona. Staramy się jednak o dodatkową pulę do celów opałowych. Dawniej ludzie we wsiach mieli czas na samodzielny wyrób gałęziówki. Teraz jednak cieszy się ona mniejszym zapotrzebowaniem, gdyż nowe pokolenie unika tak czasochłonnych zajęć – tłumaczy nadleśniczy.

Ceny drewna poszły w górę

Piotr Kowalczuk, zastępca nadleśniczego z Nadleśnictwa Międzyrzec Podlaski, poinformował nas, że obecnie cena gałęziówki wynosi ok. 40 zł/m3, natomiast drewna opałowego kształtuje się w przedziale ok. 110-190 zł/m3 - w zależności od gatunku drewna.

– Cena drewna małowymiarowego jest znacznie atrakcyjniejsza, niż przygotowanego przez nadleśnictwo drewna opałowego. Wynika to z tego, że takie drewno przygotowywane jest do sprzedaży przez klienta jego staraniem i na jego koszt, według wskazań pracowników nadleśnictwa – wyjaśnia Piotr Kowalczuk.

Od 18 lipca 2022 roku w Międzyrzecu obowiązuje nowy cennik na sprzedaż detaliczną drewna. Od 1 sierpnia wprowadzono też nowe stawki w Białej Podlaskiej, gdzie za iglaste drewno opałowe trzeba zapłacić 132-133 zł, a za liściaste od 112 zł (osika i topola) do 176 zł (dąb, jesion i grab) za metr przestrzenny (z VAT), a za drewno z samowyrobu, czyli gałęziówkę, ok. 31 zł/m3 (też z VAT).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy