Reklama

Polski Ład wzmacnia budżet Terespola

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: google Maps

Polski Ład wzmacnia budżet Terespola - Zdjęcie główne

foto google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Sowicie wspierany z dotacji państwowych burmistrz Terespola zamierza przeznaczyć na wydatki inwestycyjne ponad 13,5 mln zł, w tym wkład własny miasta ma wynieść 2,5 mln zł

Reklama

Podobnie jak i w innych miastach, także w Terespolu od kilku lat trwają "poślizgi" w realizacji inwestycji. Niektóre wydłużają się nawet do kilku lat, co jednak naraża je na przykre inflacyjne niespodzianki związane z dopłatą do kosztów realizacji przedsięwzięć. W pandemicznym 2021 r. miasto Terespol osiągnęło dochody 31,31 mln zł, czyli aż 101,17 proc. planu. Wydatki majątkowe sięgnęły prawie 9,31 mln zł, czyli 76,57 proc. planu po korektach.

Trudny czas kryzysowy

Okazało się, że w trzech kwartałach obecnego roku też pierwotne plany nie były rytmicznie wykonywane. Na plan całorocznych dochodów 40,96 mln zł do końca września zrealizowano 63,8% założeń. Gorzej było z wydatkami majątkowymi, na roczny plan 16,76 mln zł, w ciągu 9. miesięcy wykonano ich ledwie 42,8 proc. Wielu opóźnień nie udało się nadrobić w czwartym kwartale ze zmasowanym atakiem zimy. Część inwestycji została przesunięta na 2023 r.

Jacek Danieluk, terespolski burmistrz, w przedświątecznym podsumowaniu roku jednak wymienił spory bilans dokonań 2022 r. Zauważył, iż wybudowano kanalizację deszczową w ul. Czerwonego Krzyża, zakończyła się konserwacja zabytkowego pomnika budowy Traktu Brzeskiego oraz trwa wykonywanie sztucznej nawierzchni sportowej na bieżni stadionu miejskiego (ostatnio przerwano roboty i odłożono je na "po Nowym Roku"). Podkreślił, że wykonano przebudowę budynku, w który mieści się siedziba Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego.

Sukces przesunięty na następny rok

Sukcesem 2022 r. miało być oddanie do użytku pierwszego od wielu lat zbudowanego w mieście budynku komunalnego o 32. mieszkaniach.

W związku z dużą inflacją wykonawca inwestycji zwrócił się do nas z żądaniem dopłacenia 1,047 mln zł. Sprawa trafiła do Prokuratorii Generalnej, by biegli zbadali zasadność roszczenia. W negocjacjach udało się zmniejszyć dopłatę do ok. 570 tys. zł po zaokrągleniu. Wpłata nastąpi jeszcze w grudniu lub na początku następnego roku – wyjaśnił burmistrz.

Powiadomiono ministerstwo, gdyż wcześniej na wniosek wojewody lubelskiego przyznano na to zadanie dotację ponad 6,2 mln zł, która miała stanowić 80 proc. wartości inwestycji. Stąd też sprawa trafiła do prokuratorii. Podpisano aneks o przesunięciu terminu zakończenia budowy do końca czerwca 2023 r.

Pozytywnym skutkiem jest to, że nie wzięliśmy na tę budowę zaplanowanego na obecny rok kredytu w wysokości 700 tys. zł – wspomina burmistrz.

Zakończenie tej inwestycji będzie zatem terespolskim sukcesem 2023 roku. Ważne jest dobre przygotowanie już w obecnym roku do przyszłorocznych innych budów.

Niektóre inwestycje na 2023 r. wystartowały

Jacek Danieluk poinformował, iż zostały już podpisane umowy na przebudowę i budowę nowego odcinka ul. Orzeszkowej oraz na budowę przedszkola ze żłobkiem (w grudniu przekazano już nawet działkę wykonawcy) oraz rewitalizację dwóch placów, na których obecnie znajduje się targowisko. Trwa budowa kanalizacji sanitarnej w 11 ulicach i wymiana pomp w przepompowniach na terenie miasta, dokończenie tej dużej inwestycji przewidziano w 2023 r. Niestety, nie udał się szybki start do kolejnej inwestycji, jaką jest budowa ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu drogi wojewódzkiej nr 698 na ul. Kodeńskiej w Terespolu na odcinku od ul. Wojska Polskiego do drogi krajowej nr 2. Do postępowania w tej sprawie w grudniu zgłosiła się tylko jedna firma z gm. Leśna Podlaska z ofertą za 3,86 mln zł. Miasto jednak mogło przeznaczyć na to zamówienie tylko 2,5 mln zł.

– Unieważniamy przetarg i ogłosimy nowy – mówi nam burmistrz.

Projekt budżetu na 2023 r. zakłada aż 14 zadań inwestycyjnych wartości 13,507 mln zł, w tym z Polskiego Ładu ma trafić na nie aż 8,891 mln zł.

Planowane dochody miasta mają wynieść 33,03 mln zł. Projekt określił wszystkie wydatki na 38,30 mln zł. Planowany deficyt miałby wynieść 5,27 mln zł. Pokryć jego powinny nadwyżki wolnych środków z kredytów i pożyczek z lat ubiegłych 3,77 mln zł oraz nowe kredyty i pożyczki w wysokości 1,5 mln zł. Obsługa długu w 2023 r. będzie kosztować budżet miejski aż 1,03 mln zł.

 

Największe wydatki na inwestycje 2023 r.:
4,26 mln zł Kompleksowa gospodarka wodno-ściekowa w mieście
2,17 mln zł Rewitalizacja obszaru przy zabytkowej Prochowni
1,98 mln zł Budowa ul. Orzeszkowej
1,75 mln zł Budowa wielorodzinnego budynku komunalnego
1,36 mln zł Budowa ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Kodeńskiej od ul. Wojska Polskiego do DK2
882 tys. zł Budowa infrastruktury edukacyjnej z przeznaczeniem na przedszkole i żłobek
320 tys. zł Przebudowa ul. Popiełuszki
290 tys. zł Budowa oświetlenia na ul. Polnej
210 tys. zł Przebudowa ul. Akacjowej
200 tys. zł Przebudowa chodników na terenie miasta 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy