Różaniec w intencji zmarłem zostanie odmówiony 13 lutego o godz. 17:00 oraz w dniu pogrzebu 14 lutego o godz. 10:00 w kaplicy Domu Pogrzebowego Hades, po czym o godz. 11:00 nastąpi wyprowadzenie do kościoła Wniebowzięcia NMP przy ul. Długiej, gdzie będzie sprawowana Msza Św. żałobna. Ciało zostanie złożone do grodu na cmentarzu parafialnym.
Bohaterka czasów wojny i solidarności
Elżbieta Chaberska, zasłużona dla miasta Biała Podlaska, była świadkiem Powstania Warszawskiego, pielęgniarką, wolontariuszką oraz działaczką „Solidarności”. Jej życie to historia odwagi, poświęcenia i pracy na rzecz potrzebujących.
Wojenne dzieciństwo
Elżbieta Chaberska urodziła się w Warszawie, a gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, miała zaledwie siedem lat. Razem z rodziną przeżyła horror ukrywania się w piwnicach, a następnie została wypędzona z miasta. Po Powstaniu trafiła do obozu w Pruszkowie, a potem do obozu dla matek z dziećmi w Częstochowie. Po wojnie, wraz z mamą, siostrą i bratem, osiedliła się w Białej Podlaskiej.
Kariera zawodowa i zaangażowanie społeczne
Swoją edukację kontynuowała w Białej Podlaskiej, uczęszczając do Szkoły Podstawowej nr 3, a następnie do II LO im. Emilii Plater. Po szkole pielęgniarskiej w Chełmie wróciła do Białej Podlaskiej i rozpoczęła pracę na oddziale ginekologii miejscowego szpitala.
W 1958 roku wyszła za mąż i rozpoczęła pracę w Spółdzielni Inwalidów Elremet. W 1981 roku, wraz ze współpracownikami, założyła tam dział „Solidarności”. Angażowała się w organizację strajków i walkę o prawa pracownicze, a w czasie stanu wojennego zajmowała się dystrybucją zakazanej prasy oraz pomocą dla internowanych i ich rodzin.
W 1984 roku, po pogrzebie księdza Jerzego Popiełuszki, bialscy działacze „Solidarności” spotkali się w Gdańsku z Lechem Wałęsą. W imieniu lokalnej organizacji Chaberska wręczyła mu gobelin z wizerunkiem Matki Boskiej, haftowany przez pracownicę Elremetu. Taki sam gobelin znajduje się w kościele Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej.
Praca na rzecz społeczności lokalnej
W 1994 roku Elżbieta Chaberska została radną Białej Podlaskiej, piastując to stanowisko przez dwie kadencje. Wspierała budowę kanalizacji wodnej i łazienek w kościele Wniebowzięcia NMP. Działała w Komisji Mieszkaniowej i Społecznej, pomagając biednym rodzinom. Była również wolontariuszką Caritas Diecezji Siedleckiej oraz Centrum Wolontariatu, przez pięć lat pracowała w świetlicy dla dzieci.
Uznanie i wyróżnienia
Za swoją działalność otrzymała liczne wyróżnienia. W 2010 roku nadano jej tytuł „Wyjątkowej Bialczanki”, a w 2018 roku została wyróżniona na Gali Ubi Caritas za poświęcenie dla bliźnich. Na 20-lecie „Solidarności” otrzymała wyróżnienie „Zło dobrem zwyciężaj”, a w 2021 roku „Nie ma miłości bez Solidarności” z okazji 40-lecia działalności związku.
Elżbieta Chaberska była osobą, której życie stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń. Jej zaangażowanie, odwaga i serce oddane drugiemu człowiekowi pozostaną na zawsze w pamięci mieszkańców Białej Podlaskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.