Reklama

Reklama

Obalanie patronki - agentki UB. Zdecydowanie o "Niezdecydowanej"

Opublikowano: 2 marca 2021 18:32
Autor: red.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Przez kilka lat drwiono w Internecie, że patronem Szkoły Policealnej Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej jest Maria Minczewska, tajna informatorka aparatu bezpieczeństwa, której donosy przyczyniły się do likwidacji wielu żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Reklama

Medyczne Studium Zawodowe w Białej Podlaskiej powstało w 1973 r. W maju 1984 r., czyli w okresie tuż po zawieszeniu stanu wojennego, kurator oświaty nadał szkole imię Marii Minczewskiej.
– O takim wyborze patrona zadecydował fakt, że Maria Minczewska była zasłużoną pielęgniarką, uczciwym człowiekiem, wielkim przyjacielem i doradcą młodzieży. Prowadząc bogate życie zawodowe, dawała świadectwo tego, że poświęcanie się i niesienie pomocy drugiemu człowiekowi nadaje życiu sens – czytamy na stronie internetowej tej placówki, która wykształciła rzesze pielęgniarek (od 2003 r. mogły zdobywać zawód tylko w systemie szkolnictwa wyższego). Później uczyli się tam ratownicy, opiekunki, masażyści, kosmetyczki fizjoterapeuci (technicy).

Już w 2007 r. krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej udostępniał różnym placówkom wystawę "...o Orła w koronie. Zgrupowanie partyzanckie Błyskawica" z planszą poświęconą akcji likwidowania kilku partyzantów na skutek doniesienia Marii Minczewskiej – agentki UB, ps. "Niezdecydowana".

Udokumentowano nawet, że UB zwróciło jej fundusze za straty poniesione na skutek pożaru (spłonęły m.in., jak pisała, "korzuszek amerykański" i trzy zmiany bielizny).

 (…)
Więcej w elektronicznym (CZYTAJ TUTAJ) i papierowym wydaniu Wspólnoty (dostępnym w punktach sprzedaży).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.