Przed kilkoma dniami na swoim facebookowym profilu Jacek Danieluk poinformował, iż brał udział w nietypowych rekolekcjach i uroczystościach organizowanych w Drohiczynie dla Braci z Regimentów Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów.
Honory dla terespolan
– Rozważaniom przewodniczył biskup senior diecezji drohiczyńskiej, ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz. W trakcie rekolekcji sekretarz miasta Terespol Józef Paderewski został odznaczony Komandorią Orderu św. Floriana – relacjonuje burmistrz.
Dodaje, że także inni członkowie terespolskiego bractwa zostali uhonorowani: Janusz Kopczyński złotym medalem za zasługi dla artylerii oraz awansowany do stopnia podlejtnanta, natomiast Radosław Sebastianiuk i Przemysław Wróblewski zostali odznaczeni srebrnymi medalami za zasługi dla artylerii.
CZYTAJ RÓWNIEŻ : Gmina Terespol : Bogaci nie płacą podatków. Wójt oburzony
Jacek Danieluk zaznaczył, iż w rekolekcjach wzięli udział członkowie bractw strzelców kurkowych z Terespola, Gdańska, Zabrza, Toszka, Ciechanowca oraz przeor generalny Zakonu Rycerskiego Świątyni Jerozolimskiej wraz z małżonką.
Templariusze z bractwami kurkowymi
Wcześniej w terespolskiej szkole gościł, jak to określono, książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł, arystokrata i przedsiębiorca, który już w 1999 r. został mianowany zwierzchnikiem Wojskowego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy (templariusze).
Płk Adam Majchrzak, jak wynika z internetowych informacji, dawniej był dyrektorem Biura Logistyki w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, następnie jako generał został prezesem Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich w RP. Przed prawie czterema laty jako szef Artylerii Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich organizował Nadbużański Przegląd Artylerii Czarnoprochowej w Terespolu.
W Drohiczynie doszło do spotkania współczesnych templariuszy z bractwami kurkowymi.
– Byłem tam jako jedyny samorządowiec, ale dobrze się czułem w tym towarzystwie – powiedział nam Jacek Danieluk.
Bractwa kurkowe są następcami organizacji pochodzącej ze średniowiecznej Europy Zachodniej, gdy uczyły one mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.