Igor Dzikiewicz, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej, poinformował nas, że jeszcze podczas poprzedniej kadencji samorządowej jego poprzednik Artur Kozioł zabiegał wraz z poprzednim janowskim wójtem o poprawienie możliwości ratowania pacjentów, do których w kilku gminach wzywa się pogotowie.
– Od dawna zabiegaliśmy o sfinansowanie tworzenia punktu wyjazdowego takiego, jakie mamy w Piszczacu, Terespolu, Międzyrzecu Podlaskim i Wisznicach. Na wyposażenie janowskiego punktu przeznaczamy ok. 70 tys. zł. Koszty utrzymania punktu spoczywają na gminie. Najpierw zatrudnimy tam dwóch ratowników, zakupimy tablety i stację nadawczą oraz skierujemy używany ambulans z Piszczaca, a będziemy zabiegać o dofinansowanie zakupu nowego – wyjaśnia dyr. Igor Dzikiewicz.
Urzędnicy oddali na punkt część urzędu
Potwierdza to nowy zastępca janowskiego wójta Krzysztof Radzikowski.
– Bywają przypadki, że na przyjazd ambulansu pogotowia w naszej gminie czeka się 30-35 minut. Objazdy, w związku z trwającą budową autostrady, utrudniają szybki przejazd z Białej Podlaskiej do Janowa Podlaskiego. Podobnie jest w bardziej odległych wsiach w gminach Konstantynów i Rokitno. Nasz wójt Karol Michałowski jeszcze podczas ostatniej kampanii wyborczej obiecywał, że będzie starał się poprawić tę sytuację – mówi Krzysztof Radzikowski.
Podkreśla, że w budynku Urzędu Gminy wydzielono pomieszczenia na potrzeby tworzonego tam Punktu Wyjazdowego Zespołów Ratownictwa Medycznego.
W sierpniu nowy janowski wójt skierował pismo do wojewody lubelskiego o uruchomienie nowego zespołu ratownictwa medycznego z miejscem stacjonowania na terenie gminy Janów Podlaski.
Rola wojewody
Niedawno Agnieszka Kowalska-Głowiak, dyrektor Wydziału Zdrowia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, wyjaśniła, że to dzięki działaniom wojewody minister zdrowia zaakceptował dokument pozwalający na tworzenie punktu wyjazdowego.
– Na skutek dokonywanych analiz parametrów czasów dojazdu zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia w naszym województwie, zdiagnozowaliśmy gminę Janów Podlaski oraz gminy sąsiednie jako jeden z subregionów wymagających wsparcia, w celu poprawy dostępności do świadczeń ratunkowych. Dlatego też utworzenie nowego czasowego podstawowego ZRM z miejscem stacjonowania na terenie gminy Janów Podlaski było jednym z elementów opracowanego przez wojewodę projektu aktualizacji planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne dla województwa lubelskiego. W dniu 16 sierpnia minister zdrowia zaakceptował wspomniany dokument – wyjaśniła dyrektor.
Dodała, że punkt wyjazdowy będzie funkcjonować 12 godzin w ciągu doby (w godz. 8-20) w Janowie Podlaskim przy ul. Bialskiej 6A.
Dyrektor nie omieszkała przypomnieć jednakże, że "jednostki samorządu terytorialnego nie posiadają formalnych uprawnień do wnioskowania o dokonanie zmian w Wojewódzkim Planie Działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne".
Urząd Gminy Janów Podlaski poinformował, że 17 września wojewoda Krzysztof Komorski odbędzie wizytę w budynku w Janowie Podlaskim, gdzie będzie punkt pogotowia ratunkowego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.