Dumnie wyglądał przemarsz przez miasteczko pocztów sztandarowych, strażackiej orkiestry dętej i kolumny strażaków oraz gości. Dzięki współpracy burmistrza Jacka Danieluka z wiceburmistrzem Józefem Paderewskim będącym ponad 15 lat prezesem tej jednostki udało się reaktywować zaniedbaną OSP, wzmocnić organizacyjnie i sprzętowo oraz włączyć do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- W chwili obecnej jednostka OSP w Terespolu liczy 66 druhów, w tym cztery panie i sześciu członków honorowych. Przy OSP Terespol od 2016 roku działa młodzieżowa drużyna pożarnicza – mógł to z dumą powiedzieć podczas uroczystości prezes.
Po mszy św. w kościele pw. Świętej Trójcy w Terespolu strażacy przemaszerowali na teren rekreacyjny Konowica, gdzie po odegraniu hymnu narodowego nastąpiło wręczenie odznaczeń.
- Kilkanaście osób zostało odznaczonych. W uroczystości uczestniczyli m.in. st. bryg. Marek Chwalczuk - zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, bryg. Paweł Jakubowicz - zastępca komendanta bialskiej PSP oraz wicewojewoda Wojciech Wołoch. Nasz sztandar oznaczono Złotym Znakiem OSP przyznanym przez Zarząd Główny OSP – mówi prezes Józef Paderewski, który też ze stażem 15-letnim otrzymał odznaczenie za wysługę lat w OSP.
Od jednej sikawki do kilku samochodów
Przedstawił on zarys bogatej historii terespolskiej OSP. Podkreślił, iż jednostkę w Terespolu powołano w 1925 roku z inicjatywy druha Piotra Sałtrukiewicza, pierwszego prezesa i Mateusza Rutkowskiego.
- Pierwszą "remizą", którą przydzielono druhom w okresie międzywojennym była drewniana szopa u zbiegu ulic Asza i Berka Joselewicza (dziś to okolice skrzyżowania ulic Reymonta i Czerwonego Krzyża). Na wyposażeniu ówczesnej jednostki były: sikawka ręczna jedna sztuka, pięć beczkowozów (200 litrów), drabina, sprzęt osobisty, czyli toporki, hełmy, pasy oraz trąbka sygnałowa, a także tyfon akustyczny ręczny – wymienił prezes.
Mówił o tym, jak po II wojnie światowej strażacy swoją siedzibę mieli w poniemieckim baraku, ponieważ szopa została spalona. Barak stał u zbiegu ulic Wojska Polskiego i Granicznej. Komenda Powiatowa wówczas przekazała straży przerobiony na beczkowóz – Polski Fiat, który zasilał jednostkę aż do 1956 roku. Na lata 1956-1980 przypada budowa nowej remizy u zbiegu ulic Reymonta i Czerwonego Krzyża, która do dzisiaj jest siedzibą OSP.
W 1969 roku jednostka otrzymała wóz strażacki marki "Star 25" z wyposażeniem, a w 1977 roku został on zastąpiony nowym samochodem typu ciężkiego marki "Jelcz".
W czerwcu 1979 roku w Terespolu został utworzony Oddział Zawodowej Straży Pożarnej, gdzie pracowało trzech kierowców i dyspozytor, a załogę samochodu pożarniczego zabezpieczali strażacy ochotnicy. W 2001 roku, po przeniesieniu Państwowej Straży Pożarnej do Małaszewicz, jednostka OSP w Terespolu otrzymała samochód pożarniczy Star 266.
W listopadzie 2018 roku jednostce OSP miasto przekazało do eksploatacji samochód pożarniczy MAN wraz ze specjalistycznym sprzętem pożarniczym i ratownictwa drogowego. 1 maja 2020 roku komendant główny Państwowej Straży Pożarnej włączył jednostkę OSP w Terespolu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Po wejściu do KSRG wielokrotnie zwiększyły się obszar działania i liczba wyjazdów. Strażacy najczęściej wzywani są do pożarów oraz do tzw. miejscowych zagrożeń, czyli np. do usuwania skutków nawałnic. Każdego roku syrena na remizie w Terespolu włącza się ponad 100 razy – relacjonował Józef Paderewski.
Zaznaczył, iż w 2023 roku, dzięki rządowemu i miejscowemu wsparciu, terespolska OSP otrzymała nie tylko dwa lekkie samochody, czyli ratowniczo-gaśniczy Renault Master oraz rozpoznawczo-ratowniczy Ford Transit, ale także fundusze na zakup wyposażenia tych samochodów w sprzęt ratowniczy i gaśniczy.
Gościnni w jubileusz
Jak wypadało przy tak dużym jubileuszu, prezes wręczył gościom napisaną przez Przemysława Wróblewskiego publikację książkową opisująca szczegółowo dzieje i zmiany zachodzące na przestrzeni 100 lat OSP.
Strażacy nie bawili się we własnym gronie, ale na pikniku z m.in. koncertem orkiestry dętej z Łomaz, występami młodzieży z zajęć wokalnych MCKSiR oraz zespołów Sonic Explosion Hard Gock. Widownia zapełniła się, kiedy scenę przejęły discopolowe grupy, istniejąca od 1993 roku Casanova i powstała w 2017 roku Jobery, która nawiązała do tradycji strażackich....
Zdj. Uroczyste odznaczenie sztandaru OSP Terespol Złotym Znakiem OSP
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.