reklama
reklama

Gmina Piszczac : Zgroza z pomnikiem Niepodległości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Gmina Piszczac :  Zgroza z pomnikiem Niepodległości - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Po zlikwidowaniu szkoły w Ortelu Królewskim (gm. Piszczac) zaniedbano i rozgrabiono elementy pomnika. Nieruchomość, na której stał, sprzedano w prywatne ręce.
reklama

O sprawie zrujnowanego pomnika powiadomił nas Czytelnik. Do listu dołączył zdjęcia. Napisał, że pomnik Niepodległości został wystawiony przez mieszkańców wsi w 1928 roku, z inicjatywy ówczesnego proboszcza, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Stanął przy Szkole Podstawowej, około 150 metrów od zabytkowego kościółka z 1706 r.

Orzeł w koronie i ryngraf z Matką Boską

– Wykonany w kształcie obelisku miał tablicę z okolicznościowym napisem i ryngraf Matki Boskiej Częstochowskiej. Na górze był orzeł w koronie, wykonany chyba z cyny. Pomnik miał ozdobne ogrodzenie ze słupkami i łańcuszkami – opisał Czytelnik.

Przez lata pracujący w podstawówce nauczyciele wraz z uczniami dbali o obiekt, który przypominał miejscowym o odzyskanej przez Polskę wolności.

reklama

Sołtys Ortela Królewskiego Pierwszego Władysław Bielecki wspomina, że jako uczeń biegał wokół pomnika. Zapamiętał, że był ryngraf z Matką Boską oraz orzeł.

– Aż dziwne, że przetrwał czasy stalinowskie – mówi.

– W latach osiemdziesiątych XX wieku zlikwidowano szkołę – dodaje Czytelnik. – Prawdopodobnie w latach dziewięćdziesiątych pomnik nawet odnowiono, ale zrobiono to nieprofesjonalnie. Zmieniono kształt obelisku, zaginęła tablica z orłem i ryngraf Matki Boskiej. W końcu władze gminy sprzedały budynek szkolny wraz z pomnikiem pewnej rodzinie.

reklama

Obelisk popadł w ruinę. – W sprawie ratowania pomnika interweniowała emerytowana nauczycielka, ja też zgłaszałem ten problem do wicewójta – mówi sołtys.

Zainteresowanie konserwatora i wicewójta

Przekazaliśmy list Czytelnika służbom konserwatorskim. Arkadiusz Bojczuk, kierownik bialskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków wyjaśnił nam, że pomnik w Ortelu nie jest wpisany do rejestru zabytków i nie figuruje w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków.

– Nie jest wpisany do rejestru, ale ujęty jest w gminnej ewidencji zabytków – dodaje Bogusław Korzeniewski, zastępca wójta gm. Piszczac. I zapewnia: – Z konserwatorem zabytków uzgodnimy zakres napraw oraz ustalimy, gdzie można przenieść obelisk.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama