Reklama

Reklama

Gigantyczne wiatraki nad Wisznicami. Inwestycja za 140 milionów

Opublikowano: 18 czerwca 2021 07:00
Autor:

Gigantyczne wiatraki nad Wisznicami. Inwestycja za 140 milionów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie W miejscowości Horodyszcze powstanie dwanaście turbin wiatrowych, za których realizację odpowiada francuska firma. - Na pewno oznacza dodatkowe wpływy podatkowe. Prestiżowo pokazuje, że jesteśmy zieloną gminą - mówi wójt gminy Wisznice

Reklama

Jaka jest historia farm turbinowych w gminie? W 2011 r. pojawili się u wójta przedsiębiorcy z Białej Podlaskiej i Międzyrzeca Podlaskiego, którzy wskazali, iż w gminie jest teren, na którym można zbudować farmę wiatrową. To kilkusethektarowy obszar otwarty bez zabudowań. Wskazali, iż należałoby zbadać wietrzność i ostatecznie stwierdzić czy na tym terenie są warunki do budowy takiej farmy.

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

- W 2011 r. na jesieni rozpoczęło się badanie kierunku i siły wiatru. Okazało się, iż teren nie jest doskonały, ale nie najgorszy do budowy farmy wiatrowej. Po roku powstała spółka rozpoczęła robienie dokumentacji projektowej i w konsekwencji pozwolenia na budowę farmy wiatrowej. Pozwolenie zostało uzyskane w kwietniu 2014 roku - mówi Piotr Dragan, wójt gminy Wisznice.
W 2020 roku przedsiębiorcy sprzedali prawa do farmy firmie Qair, która zajmuje się m.in. energią odnawialną na lądzie i na morzu. Obecnie firma, która odkupiła spółkę wraz z pozwoleniem na budowę farmy wiatrowej, przystąpiła do realizacji inwestycji. Trwa ona od połowy marca tego roku. Teraz wykonywane są drogi i kładziony jest kabel, który połączy farmę z linią wysokiego napięcia. 
- Mieszkańcy nie protestowali, chociaż mieli uwagi do budowy farmy. Wielu z nich skorzysta na dzierżawie swoich działek. Robiliśmy również spotkania informacyjne z mieszkańcami - zarówno w 2014 roku, jak i w roku ubiegłym i obecnym - dodaje wójt.
 
Powstanie w sumie 12 turbin wiatrowych o mocy 2,5 MW każda, czyli farma wiatrowa będzie miała moc 30 MW. Koszty szacunkowe inwestycji to ok. 140 mln zł

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.