reklama
reklama

Gdyńskie lotnisko nie dla Białej Podlaskiej. Spółka nie uzyskała wymaganych prawem lotniczym zaświadczeń

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

 Gdyńskie lotnisko nie dla Białej Podlaskiej. Spółka nie uzyskała wymaganych prawem lotniczym zaświadczeń - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieBialsko-warszawska spółka INBAP Intermodal nie może kupić przedsiębiorstwa Portu Lotniczego Gdynia Kosakowo sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej. Nie uzyskała wymaganych prawem lotniczym zaświadczeń. To nie pierwsza blokada w dużych działaniach inwestycyjnych tej firmy.
reklama

Na początku grudnia w wielu mediach pojawiła się sensacyjna wiadomość, że bialska firma wchodząca w skład INBAP Group, do której należy m.in. dom handlowy "Rywal", kupuje część lotniska Gdynia-Kosakowo. Wtedy to syndyk masy upadłościowej i sędzia komisarz zaakceptowali ofertę INBAP Intermodal na nabycie cywilnego portu lotniczego niedaleko morza. Startująca jako jedyny oferent bialska firma zaproponowała cenę 8,666 mln zł netto.

reklama

Warunkowa umowa sprzedaży

Syndyk określił cenę wyjściową masy upadłościowej lotniska Gdynia-Kosakowo na 7,1 mln zł. W grę wchodziło prawo własności m.in. do nieruchomości o powierzchni ok. 1,1 ha. Istotne było jednak prawo dysponowania aż do września 2040 r. nieruchomościami lotniskowymi o pow. 264 ha, na których znajdują się: droga startowa, drogi kołowania, płyty postojowe samolotów, budynek służb lotniskowych, lotniskowa stacja zasilania wraz z systemem sterowania oświetleniem nawigacyjnym, baza paliw lotniczych, nowy budynek terminala General Aviation, droga dojazdowa do lotniska i drogi wewnętrzne. Bialska firma miała wykorzystać ten obiekt do ruchu małych samolotów. Na tę sprzedaż musiały się jeszcze zgodzić Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Obrony Narodowej (formalnie cywilny port lotniczy nadal był na lotnisku wojskowym Gdynia-Oksywie).

reklama

Sędzia Łukasz Zioła, rzecznik prasowy ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku poinformował nas, że 14 stycznia została zawarta z firmą INBAP Intermodal warunkowa umowa sprzedaży przedsiębiorstwa Portu Lotniczego Gdynia Kosakowo sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej.

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ PODLASKIEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ)

 

– Natomiast sama umowa przeniesienia własności zostanie zawarta z nabywcą przedsiębiorstwa przez syndyka po uzyskaniu przez niego stosownych zaświadczeń wymaganych prawem lotniczym – wyjaśnił sędzia. 

reklama

Wójt ogłosił negatywne stanowisko, syndyk odstąpił od umowy. Zapytaliśmy MON o opinię w sprawie transakcji lotniskowej w Gdyni. Wydział prasowy wyjaśnił nam, że beneficjentem nieruchomości lotniska wojskowego Oksywie jest gmina Kosakowo, która na podstawie umowy użyczenia posiada 30-letnie prawo bezpłatnego używania. Wójt Kosakowa wyraził negatywne stanowisko, wskazując, że wnioskodawca nie posiada dotychczas żadnego doświadczenia w prowadzeniu tego rodzaju działalności lotniczej.

– MON, na podstawie negatywnego stanowiska beneficjenta nieruchomości lotniska wojskowego Oksywie, który odpowiada za założenia i rozwój lotniska użytku publicznego, przekazało informację zainteresowanemu przedsiębiorcy, że w takim przypadku nie jest możliwe wydanie uzgodnienia – brzmi wyjaśnienie MON.

Sędzia Łukasz Zioła poinformował nas, że INBAP Intermodal nie uzyskał wymaganych prawem lotniczym zaświadczeń, wobec czego syndyk był zmuszony odstąpić od umowy.

- Syndyk ponownie ogłosił przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa - powiadomił nas sędzia.

 

Katarzyna Czajkowska, pełnomocnik ds. rozwoju/rzecznik firmy INBAP Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych :

Jednym z warunków określonych w regulaminie przetargu oraz w zawartej zobowiązującej umowie sprzedaży przedsiębiorstwa Port Lotniczy Gdynia Kosakowo było przedłożenie przez przyszłego nabywcę zaświadczeń z Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Obrony Narodowej potwierdzających, że z chwilą nabycia przedsiębiorstwa będzie mógł pełnić funkcję zarządzającego lotniskiem Gdynia-Kosakowo.  W odpowiedzi na złożone przez nas wnioski do obu organów, Ministerstwo Infrastruktury omówiło wydania takiego zaświadczenia, uzasadniając odpowiedź brakiem interesu prawnego do uzyskania zgody przed nabyciem przedsiębiorstwa. Ministerstwo Obrony Narodowej odmówiło zaś wydania uzgodnienia, ze względu na przedłożenie przez Wójta Gminy Kosakowo negatywnego stanowiska, wskazującego, że nasza spółka nie posiada doświadczenia w prowadzeniu działalności lotniczej użytku publicznego.  Z powyższych powodów, pomimo dołożenia przez nas należytej staranności, nie było możliwe nabycie przedsiębiorstwa a spółka INBAP Intermodal w związku z negatywnym stanowiskiem obu Ministerstw odstąpiła od dalszych planów związanych z tą inwestycją.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama