reklama
reklama

Ewakuacja zbiorów bialskiego muzeum. Ćwiczyli żołnierze Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ewakuacja zbiorów bialskiego muzeum. Ćwiczyli żołnierze Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Informacje bialskieEwakuacja dóbr kultury z Muzeum Południowego Podlasia oraz zabezpieczenie przemieszczania wojsk operacyjnych - to główne zadania, jakie w niedzielę, 6 czerwca br. realizowali żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT w ramach ćwiczenia pk. DRAGON-21.
reklama

 

Trwa jedno z największych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP - DRAGON-21. Dla żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej to już kolejne wspólne ćwiczenia z wojskami operacyjnymi. Dotychczas trytorialsi z lubelszczyzny uczestniczyli, m.in. w ćwiczeniach ANAKONDA-18, DRAGON-19 oraz operacji PALISADA-19. W tegorocznym ćwiczeniu DRAGON biorą udział żołnierze 3 wschodnich brygad: lubelskiej, podlaskiej oraz warmińsko-mazurskiej – łącznie ponad pół tysiąca żołnierzy WOT, z czego tylko ok. 30 to żołnierze zawodowi, pozostali to ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową. Terytorialsi będą prowadzić działania w ramach osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, strażą graniczną oraz organami administracji publicznej.

reklama

 

WIĘCEJ INFORMACJI Z BIAŁEJ ZNAJDZIESZ TUTAJ.

 

Jednym z epizodów ćwiczenia DRAGON-21 była ewakuacja dóbr kultury z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej.  Do tego zadania, w dniu 6 czerwca br., została skierowana grupa żołnierzy z 23 bialskiego batalionu lekkiej piechoty oraz 24 chełmskiego batalionu lekkiej piechoty.

reklama

Ich zadanie polegało na zaplanowaniu, organizacji i dowodzeniu ewakuacji eksponatów muzealnych, we współdziałaniu z organizacjami proobronnymi. Innym ważnym zadaniem była ochrona i utrzymanie drożności dróg przemieszczania pododdziałów 18 Dywizji Zmechanizowanej, w tym zabezpieczenie przemarszu na obiektach infrastruktury krytycznej tj. na mostach i wiaduktach - mówi kpt Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Zadania, jakie realizują żołnierze WOT podczas ćwiczenia DRAGON-21 są wypadkową terytorialnego charakteru formacji oraz jednego z celów WOT, jakim jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi. Poszczególne zespoły lekkiej piechoty operują w swoich stałych rejonach odpowiedzialności wspierając przemieszczenie jednostek wojsk operacyjnych oraz ich wprowadzanie w rejony działań. Inne oddziały realizują zadania maskowania, czy też ubezpieczenia przepraw rzecznych, monitorowania kanałów, przesmyków rzecznych i linii brzegowej.

reklama

Ważnym zadaniem do przećwiczenia jest także ochrona i kontrola infrastruktury krytycznej, oraz ochranianie i utrzymanie drożności kluczowych linii komunikacyjnych. Bardzo ważnym elementem jest również wsparcie administracji publicznej w działaniach takich jak, ewakuacja dóbr kultury, ludności, czy wyznaczonych urzędów z rejonów zagrożonych - dodaje oficer prasowy

Żołnierze WOT dysponują typowym uzbrojeniem pododdziałów lekkiej piechoty. Wśród blisko 90 jednostek sprzętowych wykorzystywanych podczas ćwiczenia przez żołnierzy WOT będą pojazdy ciężarowo-terenowe, pojazdy typu quad, motocykle, samochody terenowe. Ważnym elementem są działania z wykorzystaniem sprzętu do działań przeciwkryzysowych takich jak, maszty oświetleniowe, drony FlyEye, agregaty prądotwórcze.Ćwiczenie DRAGON-21 analizuje także sprawne przechodzenie oddziałów WOT w podporządkowanie na czas poszczególnych operacji, pod dowódców wojsk operacyjnych działających na danym terenie.

reklama

DRAGON-21 jest jednym z największych przedsięwzięć szkoleniowych Sił Zbrojnych RP i jednym z kluczowych ćwiczeń na wschodniej flance NATO. W ćwiczeniu biorą udział żołnierze z Polski i z innych państw. Zasadnicza  część manewrów zostanie przeprowadzona w terminie 2-18 czerwca br. na głównych poligonach, w terenie przygodnym, w powietrzu oraz w cyberprzestrzeni - podkreśla Stanula

DRAGON to ćwiczenie o charakterze defensywnym, a jego głównym celem jest praktyczne zgrywanie sił podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych do wykonywania zadań w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z Wojskami Obrony Terytorialnej, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym. Dla żołnierzy WOT jest to priorytetowe ćwiczenie budujące relacje z żołnierzami zawodowymi podległymi generałowi Jarosławowi MICE. Ramię w ramię wszystkie rodzaje sił zbrojnych zdobywają tutaj doświadczenie współdziałania i uzupełniania się na polu walki. 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama