Reklama

Reklama

Erupcja projektów uchwał z błędami

Opublikowano: śr, 17 lut 2021 15:00
Autor:

Erupcja projektów uchwał z błędami - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Informacje bialskie Kluby radnych w bialskiej Radzie Miasta ożywiły działalność projektodawczą. Szczególnie aktywni są samorządowcy Zjednoczonej Prawicy, którzy niedawno złożyli kolejne dwa projekty uchwał, które miały ulżyć finansowo przedsiębiorcom notującym duży spadek przychodów wskutek pandemii.

Reklama

Najpierw radni prawicy zgłosili propozycję uchwały w "sprawie wprowadzenia wsparcia dla podmiotów wynajmujących lokale użytkowe stanowiące zasoby gminne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19". Chodzi o umorzenie należności czynszowych w Zakładzie Gospodarki Lokalowej i odsetek od nich, jeśli nastąpił spadek obrotów gospodarczych od listopada 2020 r. do końca stycznia 2021r (w porównaniu z podobnym okresem sprzed roku).

Zwolnienie też z "kapslowego"

Po czterech dniach Zjednoczona Prawica złożyła w Radzie Miasta projekt uchwały w sprawie zwolnienia z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż wyrobów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. W przypadku już wpłacenia tej opłaty za cały 2021 r. przedsiębiorca otrzymałby zwrot w całości. Wnioskodawcy uzasadniali, iż łączna pomoc dla przedsiębiorców zablokowanych ze sprzedażą gastronomiczną alkoholu może wynieść ok. 99 tys. zł. Pod propozycją pierwszej uchwały podpisało się 10 radnych, a pod drugą 5.

Euforia i entuzjazm

Na facebookowym profilu Zjednoczona Prawica zachęcała radnych Białej Samorządowej oraz Zjednoczonej Prawicy do poparcia tych projektów. Triumfalnie obwieściła: "Trwa bezprecedensowa, historyczna, ofensywa "uchwałowa" ZP!". Radny Dariusz Litwiniuk, przewodniczący klubu Zjednoczonej Prawicy podkreślił, iż sytuacja branży gastronomicznej jest dramatyczna po obostrzeniach przeciwepidemicznych wprowadzonych pod koniec 2020 r.

Nasz klub przygotował dwa projekty, które będą procedowane na najbliższej sesji. Staramy się wspierać bialskich przedsiębiorców, którzy w dramatycznej sytuacji muszą ponosić koszty utrzymania swoich firm – mówi Dariusz Litwiniuk.

Kulą w płot?

Takiego entuzjazmu nie podziela jednak Bogusław Broniewicz, przewodniczący Rady Miasta.

– Rada nie może uszczuplać dochodów spółek prawa handlowego. Czekam na opinię prawników w tej sprawie, ale w propozycji uchwały dotyczącej czynszów pojawiła się jawna i niedopuszczalna ingerencja radnych w uprawnienia organu wykonawczego. Nadzór właścicielski nad spółką ZGL sprawuje prezydent i on może dokonywać pewnych ruchów finansowych – mówi przewodniczący.

Bogusław Broniewicz dziwi się też – jak z przekąsem zauważył – typowemu też w skali ogólnopolskiej rozdawnictwu "nieswojego" przez PiS.

– Radni podpisali się pod uzasadnieniem, chociaż nie wiedzieli, jakie uszczuplenia budżetowe przyniesie ich inicjatywa uchwałodawcza. To wymaga ingerencji w uchwałę budżetową miasta. Radni Zjednoczonej Prawicy strzelili jakby kulą w płot! – podsumowuje przewodniczący.

Pośpiech opozycji i kompetencje prezydenta

Kiedy zauważyliśmy, że przewodniczący rady Bogusław Broniewicz kwestionuje przygotowywanie projektu uchwały bez odpowiednich wyliczeń, przewodniczący klubu Dariusz Litwiniuk odpowiedział:

– My nie mamy czasu czekać, aby występować z oficjalnymi zapytaniami. Myślę, że służby pana prezydenta będą miały precyzyjne wyliczenia. W naszym mieście w branży gastronomicznej jest 54 restauratorów. Nawet jeśli uratujemy jedno miejsce pracy, to warto o to zabiegać.

Wojciech Chilewicz, prezes zarządu spółki miejskiej Zakład Gospodarki Lokalowej, potwierdził, że Rada Miasta nie może decydować o zwolnieniach z czynszu, takie decyzje są bowiem w gestii prezydenta.

– To prezydent, jako zgromadzenie wspólników, ma przygotować decyzję, podobnie jak uczynił to jesienią. Teraz, po decyzji prezydenta, zwolniliśmy z 50 proc. opłat targowiskowych przedsiębiorców handlujących na targowisku przy ul. Brzeskiej, dokąd nie mogą przyjeżdżać, wskutek m.in. sytuacji politycznej za Bugiem, klienci z Białorusi – mówi prezes.

Dodaje, że po ubiegłorocznej pomocy w czynszach oraz zwolnieniu przedsiębiorców z opłat targowiskowych, ZGL miał "ubytek" sięgający ok. 430 tys. zł.

Prezydent wymienił błędy

Zapytany o propozycję projektów uchwał klubu Zjednoczonej Prawicy, bialski prezydent Michał Litwiniuk odparł: – Wystosowałem odpowiedź do autorów, w której wymieniłem błędy formalno-prawne, jakie w propozycjach występują. W kontekście pomocy dla przedsiębiorców, wzorem ubiegłego roku, gdy jako jeden z pierwszych samorządów, i jeden ze stosunkowo niewielu w Polsce, wprowadziliśmy pakiet pomocowy dla przedsiębiorców, również w tym roku przygotowujemy pomoc. Przewodniczący Bogusław Broniewicz poinformował nas, że kolejna sesja Rady Miasta prawdopodobnie będzie zwołana na 26 lutego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy